Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najzáhadnejšia polárna žiara v našej Slnečnej sústave odhalila vedcom svoju pravú tvár a po 40 rokoch konečne prišli na jej pôvod. Na rozdiel od tej zemskej nežiari vo viditeľnom spektre a vedci dodnes netušili, čo spôsobuje ich pravidelné výstrely röntgenového žiarenia, informuje Science Alert.

Na vine je magnetické pole

Za veľkým odhalením stojí výskumný tím Čínskej akadémie vied a štúdiu, zverejnenú v AAAS, viedol planetárny vedec Zhonghua Yao. Na pôvod röntgenového žiarenia prišli vďaka pozorovaniam Jupitera sondou Juno a vesmírnym observatóriom XMM-Newton, vďaka ktorému nedávno vedci z Alabamskej univerzity v Hunstville, USA, objavili obrovský mrak, ktorý je väčší ako naša galaxia.

ESA / XMM-Newton / Úprava redakcie

Záblesky röntgenového žiarenia joviánskej polárnej žiary sú podľa vedcov spôsobené vibráciami magnetického poľa. Tieto vibrácie následne vytvárajú vlny, ktoré sa šíria plazmou v magnetickom poli Jupitera a pravidelne spôsobujú dážď ťažkých iónov. Tie po náraze do atmosféry emitujú energiu práve vo forme röntgenového žiarenia, píše Londýnska univerzita.

„Teraz, keď sme identifikovali tento fundamentálny proces, existuje množstvo miest, kde ho môžeme ďalej študovať. Podobné procesy sa pravdepodobne nachádzajú aj na Saturne, Uráne, Neptúne a taktiež na vzdialených exoplanétach, s rôznymi druhmi častíc,“ vysvetľuje Yao.

Od Zeme sa zásadne líši

Na Zemi vzniká polárna žiara kvôli časticiam odviatym zo Slnka, ktoré narazia do magnetického poľa Zeme a pozdĺž siločiar putujú nižšie, kde sa zrazia s atmosférickými časticami, ktoré ionizujú a následne zažiaria.

ESO/L. Calçada & NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Na druhej strane častice zasahujúce Jupiter nepochádzajú zo Slnka, ale z jedného z jeho mesiacov. Io je totiž vulkanicky najaktívnejším telesom v Slnečnej sústave a oxid siričitý z jeho erupcií je okamžite unášaný smerom k Jupiteru kvôli zložitej sieti magnetických polí a ich vzájomným vplyvom. Tento zhluk oxidu siričitého je následne ionizovaný a okolo Jupitera vytvorí plazmový torus.

Zrejme nie sú až tak výnimočné

Vlny iónov v joviánskom magnetickom poli, spôsobované jeho kompresiami a nazývané elektromagnetický iónový cyklotrón, spôsobujú podľa vedcov blikanie polárnej žiary aj na Zemi a je preto možné, že ide o pomerne bežný jav.

Príčina týchto kompresií zatiaľ známa nie je, podľa odborníkov ich ale môže spôsobovať solárny vietor, obeh ťažkých materiálov v magnetosfére alebo povrchové vlny na jej vonkajšej vrstve.

Ako tvrdí spoluautorka štúdie, profesorka Graziella Branduardi-Raymont, sú röntgenové lúče zvyčajne tvorené extrémne silnými fenoménmi, akými sú napríklad čierne diery a neutrónové hviezdy. Je preto čudné, že ich dokážu vyprodukovať aj obyčajné planéty.

NASA

„Nemôžeme navštíviť čierne diery, keďže sú ďaleko za hranicami možností cestovania vesmírom. Jupiter je ale na prahu našich dverí a príchod sondy Juno na jeho obežnú dráhu je skvelou príležitosťou na preskúmanie prostredia, ktoré produkuje röntgenové lúče, zblízka,“ dodala profesorka Brandaurdi-Raymont. Okrem informácií o Jupiteri vyhotovila sonda Juno len nedávno kvalitné snímky najväčšieho mesiaca Slnečnej sústavy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú