Čínska spoločnosť CATL, ktorá je najväčším výrobcom batérií pre elektromobily na svete, oznámila príchod ich úplne novej generácie.

Tá dostala názov Qilin a predstavuje už 3. generáciu technológie „cell-to-pack“ (CTP). Elektromobilom poskytne dojazd až 1 000 km a môže sa pochváliť jedinečným prvenstvom. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Poriadne zlepšenie

Ako ďalej informuje spravodajská agentúra Reuters, CATL začne sériovú výrobu svojej najnovšej generácie s vyššou účinnosťou už budúci rok.

Ide o jednoznačný krok k tomu, aby si najväčší svetový výrobca batérií udržal svoju poprednú pozíciu a neustále bol krok pred konkurenciou.

Batéria Qilin, pomenovaná po bájnom tvorovi v čínskej mytológii, ponúkne rekordnú efektívnosť využitia objemu, až 72 %. Pre porovnanie, prvá generácia, ktorá bola uvedená na trh v roku 2019, mala efektivitu využitia objemu na úrovni 50 %.

Zvýši sa taktiež energetická hustota batériového systému, a to až na 255 Wh/kg. Podľa dostupných informácií ide o batériu s vôbec tou najvyššou úrovňou integrácie. 

CATL

Teslu úplne vymaže

Výsledky porovnania novej Qilin batérie však určite nepotešia Tesly s batériami 4680, ktoré pre Muskovu automobilku predstavujú „revolučnú batériu“.

Batérie 4680 sú totiž, vďaka svojej štruktúre, ktorá umožňuje montáž konštrukcie sedadiel priamo na ňu, považované za nosný prvok auta a umožňujú tak vozidlu dosiahnuť vyšší dojazd.

Nedávno sa tiež objavili informácie, že spoločnosť LG sa rozhodla investovať do výroby tohto typu batérií pre Teslu až 450 miliónov $ (427 miliónov €). Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Qilin vs 4680

Zdá sa, že aj napriek tomu, že Qilin sú postavené na rovnakom chemickom systéme a majú rovnakú veľkosť, poskytnú až o 13 % viac energie, ako spomínané 4680.

Celkovo tak Qilin poskytnú nielen lepší dojazd, ale aj rýchlosť nabíjania, bezpečnosť, životnosť, ale i účinnosť pri nízkych teplotách.

Okrem toho, integrovaná energetická jednotka zložená z článku a multifunkčnej elastickej medzivrstvy dokáže spevniť celú nosnú konštrukciu, čím zvyšuje odolnosť akumulátora proti nárazom a vibráciám.

Ako ďalej píše portál Insideevs, skrátia sa aj časy nabíjania, keďže Quilin je možné nabiť z 10 % kapacity na 80 % už v priebehu 10 minút, prípadne za 5 minút, ak je batéria už zohriata.

CATL

CATL, ktorá dodáva batérie mnohým výrobcom automobilov, vrátane BMW, Tesly, či Volkswagenu, tvrdí, že vďaka novým technológiám Qilin poskytne elektrickým vozidlám dojazd až 1 000 km.

Tým by sa elektromobily využívajúce túto batériu zaradili jednoznačne medzi absolútnu špičku svetovej elektromobility.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP