Ešte pred pár rokmi boli mnohé zariadenia vyrábané s rozdielnymi konektormi. To spôsobovalo, že pre pripojenie či nabíjanie telefónov alebo notebookov od rôznych výrobcov potreboval používateľ mnoho rozdielnych konektorov. Zdá sa však, že veľkému množstvu káblov pomaly odzvonilo. Výrobcovia sa totiž chystajú vo svojich nových zariadeniach používať rovnaký USB-C konektor, ktorý používateľom uľahčí ich prevádzku. 

Po mnohé roky boli konektory káblov veľmi rozdielne, čo spôsobovalo používateľom určité nepríjemnosti pri prevádzke ich zariadení. Každé z nich si vyžadovalo osobitý typ konektora. Napríklad len pre pripojenie monitorov k počítačom je potrebné použiť HDMI, VGA, DVI alebo DisplayPort konektor. Samozrejme, ďalšie zariadenia ako externé disky, tlačiarne alebo notebooky taktiež disponujú vlastným typom konektorov. O pár rokov však môže byť tento chaos medzi používanými káblami minulosťou.

zdroj fotografie: Ars Technica

Nenechaj si ujsť
Priprav sa na smartfóny bez tradičných skenerov odtlačkov prstov. Aká bude ich budúcnosť?

Najpoužívanejším konektorom bol donedávna typ microUSB, ktorý však veľmi rýchlo v nových smartfónoch nahrádza USB-C konektor s technológiou USB 3.1. Výnimkou sú iba smartfóny od kalifornského Apple. Tie využívajú vlastný Lightning konektor, no aj ten už môže byť čoskoro minulosťou. Nové štandardy v oblasti používaných káblov a konektorov začínajú prijímať aj mnohé iné firmy. Čím je však nový USB-C konektor výnimočný? Medzi jeho najväčšie výhody patrí to, že dokáže preniesť omnoho viac energie, vďaka čomu dokáže nabiť aj nové notebooky. Tento štandard by sa mal do niekoľkých rokov rozšíriť na všetky nové zariadenia.

zdroj fotografie: PhoneArena

Používateľ sa tak nebude musieť báť, aký konektor použije pre nabíjanie smartfónu alebo notebooku. Univerzálnosť týchto káblov prináša bez pochýb množstvo výhod. Nový USB-C konektor je však kompatibilný aj so zariadeniami, ktoré využívajú starší typ konektorov. Používateľ tak bude mať na výber, či sa rozhodne pre nový smartfón alebo tablet obsahujúci USB-C konektor, alebo si radšej zaobstará adaptér. Potenciál tohto konektora je veľmi veľký a už onedlho sa naplno využije vo všetkých nových zariadeniach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom