O ťažbe nerastných surovín na rôznych astronomických telesách vrátane cudzích svetov či asteroidov, ktorými sa slnečná sústava len tak hemží sa hovorí už dlhšiu dobu. Záujem o ťažbu na cudzích telesách však začal narastať v posledných desiatich rokoch spolu so záujmom o komerčný vesmírny sektor.

Zatiaľ čo jedna skupina verí, že ťažba nerastných surovín na astronomických objektoch sa čoskoro stane realitou, iní sa nazdávajú, že ide o poriadne sci-fi. Problematike toho, prečo zatiaľ na vesmírnych telesách neťažíme sme sa venovali v samostatnom článku.

Prečo by sme mali ťažiť na mimozemských objektoch?

V skratke, mnoho z nich disponuje obrovským množstvom vzácnych kovov a iných materiálov, ktoré im môžeme zo Zeme len ticho závidieť. Príkladom je planéta 55 Cancri e, nachádzajúca sa v súhvezdí Raka vo vzdialenosti asi 40 svetelných rokov. Odhaduje sa, že minimálne tretinu celej planéty tvoria čisté diamanty.

Mimo planét, ktoré sú až príliš vzdialené na to, aby sme reálne mohli pomýšľať na ich ťažbu, tu však máme aj asteroidy, ktoré obsahujú viac vzácnych kovov, než ľudstvo potrebuje.

Vzorky z asteroidu Ryugu. JAXA

Nedávno vedci napríklad objavili asteroid, ktorý môže obsahovať kovy v hodnote až 11,65 bilióna dolárov. Za zmienku stojí aj známy asteroid Psyche. Hodnota vzácnych kovov na tomto asteroide sa odhaduje na neuveriteľných 700 triliónov dolárov.

Okrem ekonomickej stránky je tu však aj ďalší, omnoho podstatnejší dôvod. Ako sa ľudská spoločnosť vyvíja, dopyt po nerastných surovinách sa zvyšuje. Ako neobnoviteľný zdroj sa však nerastné zdroje postupne vyčerpávajú. Vzhľadom na to, že celkové množstvo minerálov a iných nerastov na planéte je konečné, ani pokrok v postupoch obnovy nerastných zdrojov nedokáže zvrátiť ich vyčerpanie.

Nemenej podstatným dôvodom na presun ťažobného priemyslu je aj znečisťovanie ovzdušia, ničenie prírody či neblahý vplyv na klimatické zmeny.

Ťažba vo vesmíre má zásadný háčik

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú