Vývoj kryptomien a sveta okolo nich nabral na obrátkach najmä počas minulého roka, kedy sme boli svedkami nie len vzniku mnohých nových projektov, ale aj veľkého posunu vo vývoji tých existujúcich.

Toto napredovanie sa spojilo so zapojením obrovského množstva inštitúcií a veľkých investorov, ktoré v konečnom dôsledku viedlo aj k zvýšeniu povedomia o kryptomenách u širokej verejnosti a „bull runu“, počas ktorého vystrelila cena všetkých veľkých kryptomien.

Kryptomeny však nie sú len uchovávateľom hodnoty alebo finančným inštrumentom, za ktorým vidí mnoho ľudí rýchly zisk. Jedným, ak nie najväčším z ich možných využití, je systém DeFi, alebo tzv. decentralizovaných financií, ktorého vznik môžeme datovať ešte pred vznikom platformy Ethereum a kryptomeny ether, ktorá prišla na trh v roku 2015.

Finančný systém dostupný pre každého

Decentralizované financie sú v jednoduchej definícii systémom, ktorý zastrešuje rôzne finančné aplikácie dostupné na verejnej a decentralizovanej blockchainovej sieti. Svoju podstatu čerpajú priamo z idei za kryptomenou bitcoin, ktorá umožňuje ľubovoľným subjektom uchovávať históriu transakcií a nie je kontrolovaná žiadnym centrálnym zdrojom.

DeFi sú tak dostupné pre každého bez rozdielu národnosti, príjmu či ďalších osobných údajov a pristupujú ku každej zapojenej osobe rovnako. V súčasnosti sa DeFi do značnej miery spolieha na technológiu blockchain a tzv. smart kontrakty postavené práve na platforme Ethereum, ktorým sa v článku budeme venovať.

Súčasný finančný systém nestíha, za pekným vonkajškom sa skrývajú zastarané technológie

Hlavnou ideou DeFi je zefektívniť a demokratizovať globálny centralizovaný finančný systém, na ktorý sme zvyknutí. Súčasný finančný systém si za posledné desaťročia prešiel navonok veľkými zmenami, no jeho problémom je, že je stále postavený na starých a neefektívnych základoch.

Aj po revolúcii, ktorú priniesli kreditné karty, bankomaty, počítače, internet a „algoritmizácia“ bankového systému, vďaka ktorej máme prístup k našim bankovým účtom, prevodom či nákupom akcií a v konečnom dôsledku aj kryptomien z pohodlia domova, bol súčasný finančný systém pre bežného človeka stále príliš komplikovaný.

To z časti zmenil príchod fintech spoločností a startupov ako Paypal či Revolut, ktoré uchopili technologický prístup k financiám a poskytli používateľom možnosť vykonávať transakcie na pohľad instantne a jednoducho bez potreby čakania niekoľko dní na prevody peňazí.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (úprava redakcie)

Za týmto vonkajškom sa však stále skrýva pomerne zastaraný finančný systém, ktorý centrálne banky istým smerom posúvajú k „modernejším“ zajtrajškom.

Príkladom môže byť zavedenie instantných SEPA (Single Euro Payments Area) transakcií v EÚ, ktoré od 1. februára 2022 umožnia aj Slovákom pripísať peniaze na účet akéhokoľvek adresáta na území SEPA už do 10 sekúnd, ale aj nástup digitálnych mien, ktoré istým spôsobom ohrozujú aj budúcnosť DeFi.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Digitálne euro vystrašilo Slovákov, no hotovosť nezabije. Po svete vzniknú „kryptomenové raje“

Ako vyzerá transakcia bez banky
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP