Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Malé jadrové reaktory sú podľa mnohých budúcnosťou ekologickej energetiky ľudstva, nová štúdia na to má však trochu iný názor, informuje Stanfordská univerzita. Aj keď môžu byť z hľadiska emisií stále efektívne, vytvárajú oveľa väčší problém v oblasti rádioaktívneho odpadu, ktorého skladovanie je často vysoko problematické a v niektorých vzácnych prípadoch aj nebezpečné.

Na odpad sa nehľadí

Podľa portálu Interesting Engineering nová štúdia upozorňuje na problém odpadu takýchto malých reaktorov, ktorý je nutné dlhú dobu skladovať a zákonodarcovia či developeri sa v snahe o vybudovanie novej infraštruktúry pre poskytnutie elektrickej energie touto problematickou vôbec nezaoberajú.

Aj keď sú takéto reaktory lacnejšou a rýchlejšou náhradou fosílnych zdrojov produkujúcich veľké množstvo skleníkových plynov, majú svoje vážne nedostatky. Objem rádioaktívneho odpadu môžu znížiť v tom lepšom prípade dvojnásobne, v tom najhoršom však dokonca až tridsaťnásobne.

Podľa vedcov z Centra pre medzinárodnú bezpečnosť a kooperáciu Stanfordskej univerzity sa preto jedná o pravý opak toho, čo mala budúcnosť jadrovej energetiky priniesť. Napriek tomu ale majú tieto typy reaktorov aj veľké výhody a je nutné zvážiť, čo sa skutočne a oplatí a ako to s rádioaktívnym odpadom naozaj dopadne.

Túžba miliardárov

Práve malé modulárne reaktory sú jedným z kľúčových projektov známych miliardárov Billa Gatesa a Warrena Buffeta. Tí zahájili projekt jadrového reaktora Natrium v americkom štáte Wyoming, kde má nahradiť uhoľnú elektráreň.

V tomto prípade sa ale jedná o čosi väčší reaktor s výkonom 345 MW, ktorý je chladení sodíkom a energiu ukladá v roztavenej soli. V prípade potreby dokonca dokáže zvýšiť svoj výkon na 500 MW, čo je porovnateľné s mnohými klasickými jadrovými elektrárňami.

Podľa iných je to naopak

Podľa niektorých analytikov priamo z priemyslu je to ale naopak a v skutočnosti môžu produkovať ešte menej rádioaktívneho odpadu, než klasické reaktory. Jedná sa pritom o zariadenia s výkonom do 300 MW, ktoré je možné konštruovať v továrňach a následne ich transportovať vo forme prefabrikátov priamo na miesto použitia. Tým zásadne klesajú nákladu na stavbu.

Kvôli ich veľkosti ale podľa nového výskumu dochádza k vyššiemu úniku neutrónov, čo následne ovplyvňuje objem a zloženie odpadu. Čím viac neutrónov totiž unikne, tým vyššia radiácia vzniká prostredníctvom procesov neutrónovej aktivácie. Pôjde tak o viac rádioaktívneho odpadu na jednotku vygenerovanej energie, čiže klesá aj efektivita takejto formy energetickej produkcie.

Idaho National Laboratory

„Malé modulárne reaktory vyžadujú chemicky exotické palivá a chladivá, ktoré dokážu vyprodukovať problematické odpadové materiály. Tieto palivá a chladivá môžu vyžadovať nákladnú chemickú úpravu pred tým, než sa uskladnia alebo vyhodia,“ vysvetľuje Allison Macfarlane, spoluautorka štúdie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú