Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, ktorý je známym zástancom obnoviteľnej energie, sa spája s americkým miliardárom Warrenom Buffetom. V štáte Wyoming zahájili veľký projekt nového jadrového reaktora Natrium, ktorý bude stáť na mieste starej uhoľnej elektrárne, informuje The Guardian.

Gates a Buffet štartujú veľký projekt, chcú zmeniť energetický priemysel

Energetické spoločnosti TerraPower, ktorú Gates založil ešte pred 15 rokmi, a PacifiCorp, ktorú vlastní firma Warrena Buffeta, Berkshire Hathaway, včera oznámili spoluprácu na stavbe nového jadrového reaktora Natrium. Ten sa bude nachádzať v americkom štáte Wyoming, ktorý je zároveň najväčším producentom uhlia v Spojených štátoch.

Projekt plánuje s výstavbou výkonného 345 MW sodíkom chladeného reaktora so systémom ukladania energie na báze roztavenej soli, ktorý by mohol v prípade potreby zvýšiť výkon elektrárne až na 500 MW, čo môže byť užitočné najmä pri veľkých výpadkoch iných zdrojov energie.

Elektráreň Natrium, ktorej presné umiestnenie bude oznámené do konca tohto roka, bude stáť zhruba 1 miliardu dolárov a jej výstavba má trvať približne 7 rokov. Natrium má byť podľa Gatesa veľkým prínosom do energetického priemyslu, pretože prinesie technológiu, ktorá bude bezpečnejšia, čistejšia a efektívnejšia ako existujúce reaktory.

Buffetova firma a TerraPower zároveň získala koncom minulého roka príspevok vo výške 80 miliónov dolárov od americkej vlády, aby technológiu plánovanej elektrárne demonštrovala.

Odborníci na jadrovú energiu však v nedávnej štúdii varovali, že pokrokové jadrové reaktory môžu disponovať vyšším prevádzkovým rizikom, než tie „tradičné“. Ich jadrové palivo totiž musí byť silne obohatené izotopom Urán 235, čo znamená, že dodávateľský reťazec tohto paliva by mohol byť atraktívnym cieľom pre militantné skupiny.

NEPREHLIADNI
Bill Gates sa stáva novým partnerom EÚ. Uzavreli špecifickú dohodu za stovky miliónov eur

Pripomeňme, že Bill Gates podporuje vývoj nízkoemisných technológií aj v Európe. Len včera spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou oznámili uzavretie priekopníckeho partnerstva medzi EÚ a skupinou Breakthrough Energy, ktoré má podporiť mobilizáciu investícií do kritických klimatických technológií podporujúcich hospodárstvo s nulovou uhlíkovou stopou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom