Liek proti starnutiu je stredobodom pozornosti mnohých firiem a laboratórií, pričom za nimi stoja známe veľké mená, ktoré takpovediac „hýbu zemeguľou“.

Ako informuje portál Neoscope, jedna zo zainteresovaných vedkýň sa vyjadrila, že takýto liek môže prísť na trh ešte v dobe, keď je to pre ňu a teda aj pre mnohých z nás relevantné.

Kontroverzná oblasť medicíny

Aj keď táto oblasť medicíny neustále priťahuje kontroverzie a vpred pokročila len málo, úplne bez výsledkov nie je. Aj preto do nej investujú veľké mená, ako je napríklad Jeff Bezos, ktorý zafinancoval nedávny vznik startupu Altos Labs. Dobrosrdečnosť a túžba predĺžiť životy iných ľudí je v tomto prípade nemusí byť jedinou pohnútkou a podľa niektorých hrozí, že sa dočkáme nesmrteľných miliardárov.

Michal Jarmoluk/Pixabay

Táto spoločnosť je síce ešte len na začiatku, do svojich radov však nabrala množstvo skúsených vedcov a ešte stále prijíma ďalších, pričom sľubuje špičkové vybavenie a skutočne vysoké platy. V prospech tohto druhu výskumu sa vyjadrila aj vedkyňa Celine Halioua.

Táto 27-ročná žena z jedného zo startupov, známeho pod názvom Loyal, je presvedčená o tom, že liek proti starnutiu bude k dispozícii ešte v dobe, kedy je to pre ňu relevantné. Tvrdí dokonca, že možno príde už v najbližšom desaťročí, píše New Statesman.

ksandrphoto/freepik

Majú aj výsledky

Startup Loyal momentálne pracuje na predlžovaní životov psov, aj keď Halioua počas svojej kariéry pracovala aj na ľuďoch. Ak nejaká metóda funguje u komplexného organizmu ako je pes, je vhodné ju ďalej skúšať vyvinúť aj pre ľudí.

Rôzne firmy a laboratóriá sa zaoberajú rôznymi metódami, pomocou ktorých chcú spomaliť alebo dokonca úplne zvrátiť starnutie. Ako informuje Neoscope, niektoré sa zaoberajú čistením starých buniek, iné proteínom GDF11, ktorý má podľa niektorých výskumníkov omladzovacie vlastnosti.

user7350813/freepik

Podľa zainteresovaných zamestnancov a ich investorov ide o dobrú vec, ktorá ľudstvu zásadne pomôže podobne, ako kvalitnejšie jedlo či čistejšia energia. Nie všetci sú však v tomto smere takí optimistickí a dopad takejto technológie na spoločnosť ostáva naďalej prinajmenšom diskutabilný.

Predĺženie života môže byť pre množstvo ľudí utrpenie, odborníci sa však vyjadrili, že spolu s pokrokmi v ostatných odvetviach môže kvalita života vzrásť a tak aj záujem o dlhší život. Niektoré laboratóriá majú navyše úctyhodné výsledky a dokázali zvrátiť starnutie ľudských buniek.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú