Armáda bola vždy výkladnou skriňou špičkových technológií, v poslednej dobe do nej ale prenikajú čoraz bizarnejšie metódy a vynálezy, ktoré sme si dodnes predstavovali skôr v sci-fi filmoch. Jednou z takýchto technológií je aj špičkový jetpack spoločnosti Gravity Industries, ktorého ohromujúcu funkciu demonštrujú v najnovšom videu, o téme píše Futurism.

Vhodný na rýchlu infiltráciu a prekvapenie nepriateľa

Nové video inovatívnej britskej spoločnosti Gravity Industries zachytáva vojaka Kráľovského námorníctva, ktorý pomocou jetpacku vzlietne z idúceho člnu, predbehne ho a pristane na neďalekej lodi. Na tieto odevy už dokázali pripevniť aj automatickú zbraň.

Technológia má nájsť využitie nielen v armáde, ale j v rukách polície. V jednej z demonštrácií pristane vojak na lodi a rýchlo vytasí zbraň. Jetpak má jednu veľkú nevýhodu, ktorou je hluk – existuje však množstvo situácií, kedy ani toto nie je problém. Navyše je to kompenzované práve vysokou rýchlosťou celého procesu, na ktorý nemusí nepriateľ stíhať reagovať.

Neuveriteľný výkon, dočkáme sa aj pretekov?

Ako na svojej stránke informuje Gravity Industries, tento jetpack chcú použiť aj na úplne novú formu pretekov. Na svojej stránke ponúkajú aj možnosť vstupu do ich „Leteckého klubu“ a prejsť si tréningom s týmito strojmi.

Gravity Industries

Jetpack britskej firmy je vybavený prúdovými motormi, ktoré produkujú výkon až 1 050 konských síl. Rovnaký odev použil aj zakladateľ spoločnosti v roku 2019, kedy na ňom prekonal svetový rekord s rýchlosťou až 135 km/h.

Spoločnosť okrem iného spolupracuje aj s britským zdravotníctvom. Tento jetpack totiž môže pomôcť záchranárom dostať sa k pacientom v odľahlých a ťažko dostupných oblastiach, najmä k zraneným turistom v horách.

Gravity Industries / Youtube screenshot

Podobné odevy vyvíjajú aj iné spoločnosti po celom svete. Napríklad automobilka BMW sa zaoberá vývojom wingsuitu, ktorý umožní lietanie až rýchlosťou 300 km/h. Ich využitie je však drasticky odlišné a na rozdiel od technológie spoločnosti Gravity Industries, je nevhodné pre armádu, políciu či záchranárov. Vysokorýchlostné wingsuity navyše nemajú najlepšiu povesť, pri testovacom lete zahynul aj svetoznámy kaskadér Vince Reffet.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú