Zdieľané elektrické kolobežky Boltu si našli svoj domov vo viacerých slovenských mestách. Doteraz ich spoločnosť sputila najmä vo väčších krajských mestách, no pri každom vypožičaní e-kolobežiek je potrebné dodržiavať stanovené pravidlá. Napriek jasným podmienkam si mnohí vodiči elektrických kolobežiek z pravidiel ťažkú hlavu nerobia a vo veľkom ich porušujú. Bolt preto sprísňuje dohľad a o súčinnosť žiada ľudí aj mestá.

Naďalej sa množia prípady, kedy na elektrickej kolobežke jazdia malé deti alebo sa vezie viacero osôb naraz, prípadne je vodič e-kolobežky pod vplyvom alkoholu. Podľa informácií polície môže elektrickú kolobežku obsluhovať a riadiť na ceste iba osoba staršia ako 15 rokov. Na chodníkoch, cestičkách pre cyklistov, v obytnej zóne a lesnej či poľnej ceste môže kolobežku riadiť aj mladšia osoba.

V prípade alkoholu v krvi majú vodiči e-kolobežiek povolené podobne ako cyklisti maximálne množstvo alkoholu v krvi na úrovni 0,5 promile. To však platí len pre jazdu v obci, meste a cestičke pre cyklistov, v iných prípadoch je tolerancia alkoholu nulová a vodičovi pri dychovej skúške hrozí pri zistení alkoholu bloková pokuta až do výšky 650 €.

Detailnejšie informácie o zákonných povinnostiach pre vodičov e-kolobežiek nájdeš v samostatnom článku.

Zdieľané elektrokolobežky Boltu sa u nás rozrástli. Nájdeme ich v 5 mestách

Na Slovensku však operujú aj služby, ktoré ponúkajú ľuďom zdieľané elektrické kolobežky. Vypožičaním takejto kolobežky používateľ súhlasí s pravidlami služby a v prípade ich porušenia mu môže byť udelená pokuta alebo dokonca zákaz používania služby. Doterajšie problémy totiž ukázali nezodpovednosť mnohých používateľov aj v prípade zdieľaných e-kolobežiek spoločnosti Bolt.

Službu môžu využiť ľudia v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline a Trenčíne, pričom pre konkrétne mestá sa môžu líšiť nielen ceny za jazdu na takejto kolobežke, ale aj podmienky používania. Rozdielne môžu byť aj modely zdieľaných elektrokolobežiek.

Ceny zdieľaných e-kolobežiek Bolt: 

 • Bratislava:
  • Odomknutie kolobežky stojí 50 centov
  • Za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatíš 15 centov
  • 10 minútová jazda bude stáť 2 €
  • Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 15 €
 • Košice: 
  • Odomknutie kolobežky stojí 50 centov
  • Za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatíš 15 centov
  • 10 minútová jazda bude stáť 2 €
  • Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 15 €
 • Prešov:
  • 1 minúta jazdy – 10 centov
  • Odomknutie kolobežky – 50 centov
  • Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 25 €
 • Trenčín: 
  • Odomknutie kolobežky – 50 centov
  • 1 minúta jazdy – 10 centov
 • Žilina: 
  • 1 minúta jazdy – 10 centov
  • Odomknutie kolobežky – 50 centov
  • Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 25 €

V Trenčíne a Žiline napríklad Bolt zaviedol zóny, v ktorých sa rýchlosť kolobežiek automaticky zníži na 10 km/h alebo na 20 km/h v závislosti od konkrétnych oblastí. Obmedzenia týkajúce sa jazdy na kolobežkách Boltu v Trenčíne nájdeš v samostatnom článku.

„Z týchto dôvodov je celoplošné obmedzenie rýchlosti na území mesta na max. 20 km/h. V pešej zóne (Národná ulica, Námestie A. Hlinku, Mariánske námestie, Sad SNP, ulica A. Bernoláka a okolité uličky) a na Bulvári je z dôvodu bezpečnosti obmedzená rýchlosť na max. 10 km/h.

Odstavovanie kolobežiek je možné výhradne na virtuálnych staniciach, ktoré sú vyznačené v aplikácii aj v mape. Rozmi­estnenie stanovíšť je pritom navrhnuté tak, aby mal užívateľ dostatok možností požičať a vrátiť kolobežku,“ vysvetľuje hovorca Žiliny, Vladimír Miškovčík

Pripomíname len, že podľa polície môžu po chodníkoch jazdiť vodiči e-kolobežiek maximálne rýchlosťou chôdze, aby neohrozovali svojou jazdou okoloidúcich chodcov.

Bolt vyrukoval na nezodpovedných vodičov e-kolobežiek s prísnejšími pravidlami

Zároveň Bolt stanovil pre používateľov služby virtuálne stanice, kde sú zákazníci povinní po jazde elektrokolobežky odparkovať. Za odstavenie kolobežky na zakázanom mieste im totiž hrozí pokuta vo výške 30 € a v prípade opakovaného porušenia pravidiel služby aj úplný zákaz využívania zdieľaných kolobežiek.

Spoločnosť vo svojich pravidlách totiž uvádzala, že pre vypožičanie e-kolobežky musí mať vodič minimálne 18 rokov a platobnú kartu, ktorú však dnes môžu získať aj mladšie osoby. Bolt si vek zákazníkov overuje iba dátumom narodenia uvádzaným pri registrácii do aplikácie.

Užívatelia zdieľaných elektrických kolobežiek Bolt musia spĺňať podmienku veku, čo je minimálny vek 18 rokov. Podmienka veku sa kontroluje prostredníctvom aplikácie, kde pred používaním kolobežky musí každý užívateľ zadať svoj dátum narodenia,“ informoval vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk Roman Sysel.

Polícia pritom nekontroluje ani iným spôsobom nesankcionuje porušenie pravidiel takejto súkromnej spoločnosti vodičmi e-kolobežiek, pokiaľ dodržiavajú zákony na Slovensku. Pokiaľ však dôjde k ich porušeniu, môže im Bolt udeliť trest.

Každý zákazník pritom zodpovedá sám za seba a v prípade, ak napriek pravidlám na kolobežke Boltu jazdí osoba mladšia ako 18 rokov, je za ňu zodpovedný právny zástupca alebo rodič. Bližšie detaily objasnil vo vyjadrení pre FonTech.sk regionálny manažér spoločnosti Bolt pre strednú a východnú Európu, Roman Sysel:

Od 18 rokov sú jazdci dospelí a zodpovední ako za seba a ich jazdu. Ak má maloletý prístup ku kolobežke, je to rovnaký prípad ako pri všetkých ostatných veciach, ktoré by maloletí nemali robiť. Za znalosť o tom, čo deti robia a ich činy sú zodpovední rodičia alebo zákonný zástupca dieťaťa.

Kolobežku samozrejme môže používať súčasne len jedna osoba. Užívatelia sú o tom informovaní v rámci úvodných bezpečnostných pokynov, ktoré majú v aplikácii dostupné pred každou jazdou. Za takéto priestupky sú v prípade zistenia užívatelia (alebo ich zákonní zástupcovia) sankciovaní zablokovaním profilu,“ vyjadril sa pre redakciu FonTech.sk Roman Sysel.

Bolt však nemá neustály dohľad nad spôsobom, akým jeho kolobežky vodiči používajú, a tak sa obracia aj na mestá a ľudí, aby mu v prípade, ak zistia porušovanie pravidiel služby, problémy nahlásili.

Okrem toho prednedávnom pridal do svojej aplikácie bezpečnostné tipy pri používaní kolobežiek. Súbor bezpečnostných nástrojov zahŕňa rady pre začiatočníkov, bezpečnostné tipy, začiatočnícky mód, ale aj miestne pravidlá.

„Správanie užívateľov nám nie je ľahostajné. Zaoberáme sa dôkladne všetkými problémami a preto sme do aplikácie novo pridali aj sekciu s bezpečnostnými tipmi, ktoré majú napomáhať k ešte bezpečnejšiemu používaniu zdieľaných kolobežiek.

Jazdci sa v nej dozvedia, ako na kolobežke jazdiť bezpečne, spustia si cez ňu začiatočnícky mód, zoznámia sa s bezpečnostnými tipmi a naštudovať si tiež môžu miestne plátne pravidlá.

Na bezpečnosti jazdcov ale aj ostatných obyvateľov a účastníkov cestnej premávky nám skutočne záleží, preto apelujeme na obyvateľov mesta, aby nás v prípade, že budú svedkami akéhokoľvek priestupku alebo nepovolenej jazdy na kolobežke, o priestupku informovali,“ dodal vo vyjadrení pre našu redakciu Romany Sysel.

Odzvonilo odhodeným kolobežkám? Bolt prišiel s novým riešením problému

Okrem vyššie spomínaných problémov sa ale čoraz viac hromadia aj problémy spojené s parkovaní e-kolobežiek z tejto služby. Tie mnohokrát končia odstavené aj priamo na cestičkách pre cyklistov, v parkoch, pohodené v kríkoch alebo v iných častiach verejného priestranstva. Hoci používateľom hrozí za takéto konanie pokuta, mnohí pravidlá parkovania napriek tomu nerešpektujú.

„S magistrátom každého mesta, v ktorom s touto službou pôsobíme, spolupracujeme a sme ochotní podieľať sa na konštruktívnom riešení akéhokoľvek problému. To platí aj pri  problematike parkovania.

Zameriavame sa na neustálu edukáciu užívateľov v aplikácii a cez sociálne siete. Našou snahou je to, aby nedochádzalo k situáciám, kedy nevhodne zaparkovaná kolobežka bráni chodcom alebo ostatným účastníkom cestnej premávky,“ dodal pre FonTech.sk Roman Sysel.

Kvôli problémom s nezodpovednými používateľmi preto Bolt zaviedol nové pravidlo. Vodiči totiž budú musieť elektrokolobežku po jej zaparkovaní odfotografovať a spoločnosť si tak bude môcť overiť či dodržal podmienky zdieľanej služby.

„V rámci momentálnych opatrení, musí každý užívateľ pri ukončení jazdy kolobežku vyfotiť. Táto fotografia následne slúži mimo iného aj pre potreby edukácie našich užívateľov, kedy sú na základe náhodnej kontroly zo strany našej zákazníckej podpory kontaktovaní a upozornení na zle zaparkovanú kolobežku.

Kolobežky sa nemôžu parkovať v oblastiach, ktoré sú vyznačené v aplikácii. Za zaparkovanie kolobežky v zakázanej zóne je užívateľovi udelená pokuta 30 €,“ informoval FonTech.sk Roman Sysel.

Bolt sa teda s nezodpovednými používateľmi jeho zdieľaných e-kolobežiek snaží bojovať aj vyššie spomenutými pravidlami, no napriek tejto snahe sú mnohí vodiči aj naďalej neohľaduplní a pri jazde na kolobežkách porušujú nielen zákony, ale aj stanovené podmienky používania služby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP