Dnešný trend elektromobilov postupne naberá na sile, no BMW sa v rámci čisto elektrických vozidiel nikam nehrnie. Svet vraj ďalšie elektrické vozidlá nepotrebuje a tie spaľovacie plánuje vyrábať ďalších 30 rokov.

Dnes je téma ekológie jednou z najdôležitejších preberaných problémov a zdá sa, že automobilový trh sa postupne posúva aj v tejto sfére. Mnoho automobiliek vyvíja značné úsilie vo vývoji čisto elektrických vozidiel v snahe zamedziť vplyvu vypúšťaných emisií na celkový environmentálny dopad. Zdá sa ale, že Klaus Froehlich ako šéf výskumu a vývoja automobilky BMW má na veci opačný názor.

BMW sa nikam neponáhľa

Portál Teslarati upozornil na rozhovor, v ktorom Klaus Froehlich pre Automotive News Europe vyjadril svoj názor ohľadom plánov elektromobilov značky BMW. Automobilka má aktuálne vo svojom portfóliu plug-in hybridy i3 a i8, no podľa Froehlicha sa za vývojom čisto elektrického auta nikam nehrnie. Svetové automobilové trhy jednoducho nemajú skutočnú potrebu vozidiel na elektrický pohon.

Froehlich tiež vyjadril presvedčenie, že väčšina amerického trhu skutočne nepotrebuje ďalšie elektromobily kvôli nedostatočnej infraštruktúre nabíjacích staníc a elektrickej siete. Podľa neho sú elektromobily vhodné pre východné a západné pobrežie, pričom zvyšok USA bude naďalej využívať vozidlá so spaľovacími motormi.

[gaddd]

Európe budú stále dominovať spaľovacie motory a hybridy

Podľa Froehlicha je na tom podobne aj Európa, pričom dodal, že hybridy budú pravdepodobne predstavovať až 25 % predaja v Európe, zatiaľ čo automobily s naftovým a benzínovým motorom dosiahnu až 50 %. Vzhľadom na to tiež uviedol, že automobilka sa neplánuje tak skoro vzdať svojich vznetových a benzínových jednotiek.

Na strane vznetových motorov skončíme s výrobou trojvalcového motora s objemom 1,5 litra a šesťvalec s výkonom 400 koní sa nebude vymieňať, pretože je s jeho štyrmi turbami príliš drahé a príliš zložité postaviť. Naše štvorvalcové a šesťvalcové vznetové motory však zostanú v ponuke najmenej ďalších 20 rokov a naše benzínové jednotky najmenej 30 rokov,“ povedal Froehlich.

BMW vyrobí svoje elektromobily až bude svet kompletne elektrifikovaný

Jedná sa tak o veľmi zaujímavú stratégiu, nakoľko niektoré európske krajiny už stihli vydať zákaz predaja spaľovacích motorov v období najbližších 20 rokov. Môže sa tak stať, že zatiaľ čo BMW bude naďalej vyrábať spaľovacie motory, zákazníci v niektorých krajinách si ich už nebudú môcť kúpiť. Automobilka sa napriek tomu nikam nehrnie a ako hovorí Froehlich, až bude svet plne elektrifikovaný, vtedy sa pustí do práce.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom