Elektrický pohon v spojitosti s BMW si mnoho automobilových nadšencov jednoducho nevie predstaviť. Bavorská automobilka však dokazuje, že je to možné, že je to dokonca aj zábavne a že to funguje rovnako dobre, ako bavoráky so spaľovacími motormi. Dnes totiž odhalila model i4 s dojazdom takmer 600 km a výkonom 500 koní.

Nové BMW i4 bolo odhalené na výročnej konferencii skupiny BMW. Žiaľ, automobilka bola pomerne skúpa na detailnejšie informácie, no na druhej strane nám poskytla niekoľko fotografií a videí, takže sa môžeme s elektrickým štvordverovým Gran Coupé zoznámiť aspoň vizuálne.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Ani plug-in hybrid nezničil BMW, stále má povestnú radosť z jazdy. 330e však trpí zásadným nedostatkom

Oproti konceptom je badať niekoľko rozdielov a dnes predstavená i4 tak pôsobí o niečo „konzervatívnejšie“. Stále si však uchováva črty, ktoré jasne napovedajú, že sa jedná o elektromobil. Sú to napríklad modré detaily či predné ľadvinky, ktoré sú v tomto prípade vyplnené.

Vizuálna podobnosť s modelom BMW radu 4 sa ale rozhodne nezaprie. Z technických špecifikácií poznáme napríklad výkon, ktorý dosahuje 390 kW (530 koní) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h dá BMW i4 za zhruba 4 sekundy.

BMW

Fascinujúci je aj dojazd, ktorý má podľa WLTP cyklu dosahovať až 590 km na jedno nabitie. Predchádzajúce informácie hovorili o dojazde cez 600 km, o čom sme informovali v tomto článku. V prípade BMW i4 sa hovorilo aj o batérii s kapacitou 80 kWh, no táto informácia zatiaľ oficiálne potvrdená nebola.

BMW

Elektrické Gran Coupé by tak na základe týchto špecifikácií mohlo zdieľať rovnakú platformu, ako SUV BMW iX, ktoré bolo odhalené ešte koncom minulého roka. Výkon aj dojazd sú totiž v oboch prípadoch veľmi podobné.

Ako informuje portál AutoCar, k dispozícii by ale malo byť niekoľko verzií pohonu. Na výber bude teda pohon zadných alebo všetkých štyroch kolies. Rovnako bude možné vybrať si aj z viacerých veľkostí batérií, pričom spomínaná 80 kWh by mala byť tá najväčšia.

Samozrejmosťou je prítomnosť najmodernejších technológií a asistentov a BMW i4 dostane novú, v poradí už ôsmu generáciu systému iDrive, vďaka ktorej bude auto schopné prijímať OTA aktualizácie.

Elektrika BMW skutočne pristane

Mnohí automobiloví nadšenci sa obávajú, že elektrifikácia zničí toho povestného ducha BMW a autá bavorskej automobilky už ďalej nebudú o radosti z jazdy. Tieto obavy sa nám ale podarilo vyvrátiť už teraz, keď sme testovali plug-in hybrid BMW 330e. Nejednalo sa síce o čistú elektriku, ale aj plug-in hybridná motorizácia je mnohými odsudzovaná. Z nášho testu ale vyplynulo, že elektrifikácia vôbec neubrala BMW šmrnc, práve naopak, poriadne mu pridala na zábavnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom