FRB (Fast Rado Burst) sú rýchle rádiové záblesky pochádzajúce z ďalekého vesmíru, ktoré sú už niekoľko rokov predmetom skúmania. Tieto záhadné rádiové signály, v rádioastronómii chápané ako prechodný rádiový impulz s dĺžkou v rozmedzí od zlomku milisekundy do niekoľkých milisekúnd, k nám zväčša prichádzajú z ohromných vzdialeností a patria medzi najenergickejšie udalosti vo vesmíre.

Zoznam FRB sa neustále rozširuje

O detekciu týchto mimozemských signálov sa po väčšinu času stará Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME), pri ktorom ide o pole parabolický rádioteleskopov, tvarom pripomínajúcich U-rampu, ktoré bolo pôvodne určené na detekciu rádiových vĺn z neutrálneho vodíka, píše portál Sciencealert.

CHIME

Dnes CHIME slúži na detekciu a štúdium rýchlych rádiových impulzov a ide mu to viac než dobre. Prvý rádiový záblesk bol objavený ešte v roku 2007 astronómom Duncanom Lorimerom a jeho kolegami prostredníctvom observatória Parkes.

Od tej doby sa nám darí nachádzať FRB stále častejšie a častejšie, pričom najväčší zlom nastal v roku 2018, kedy sa CHIME pustil do práce a vedci zverejnili svoj prvý katalóg údajov FRB. Zatiaľ čo do roku 2018 sme zaznamenali zopár desiatok FRB, s nástupom CHIME prišiel doslova prevrat. Zariadenie iba za pár rokov dokázalo odhaliť viac ako 1000 mimozemských signálov.

CHIME už v prvý rok svojej prevádzky stihlo zaznamenať 535 nových rýchlych rádiových zábleskov, čo samo o sebe naznačuje, že tieto signály zrejme nebudú také ojedinelé, ako sme si spočiatku mysleli. Pred pár mesiacmi tiež objavili stovky ďalších rýchlych rádiových zábleskov.

CHIME dostane pomoc

Hoci je CHIME zatiaľ najlepším nástrojom na odhaľovanie a študovanie FRB, má veľký problém. Denne totiž zaznamená viac ako 1 TB údajov. Na ich spracovanie treba nielen veľké množstvo výpočtového výkonu, ale aj malú armádu vedcov, ktorá tieto dáta „prelúska“.

Iné observatória s týmto problémom CHIME do nedávna nevedeli pomôcť, pretože vytrénovať rôzne systémy na rozpoznávanie ani nie milisekundu trvajúcich signálov, ktoré sa navyše vo väčšine prípadov objavia len raz, nie je zrovna jednoduchá úloha.

Vedci však teraz prišli s riešením, respektíve systémom, vďaka ktorému budú môcť zdieľať kľúčové podrobnosti o každom FRB observatóriám po celom svete a to v reálnom čase.

Systém dostal pomenovanie CHIME/FRB VOEvent Service a ako už z názvu vyplýva, je založený na jazyku Virtual Observatory Event (VOEvent). Ten sa už od roku 2006 využíva na odhaľovanie prechodných udalostí akými sú supernovy, záblesky gama žiarenia, či gravitačné mikrošošovky.

Ako v tlačovej správe uvádza univerzita McGill, nový systém využívajúci jazyk Virtual Observatory Event dokáže odosielať kritické podrobnosti o FRB observatóriám po celom svete v reálnom čase, čo zasa umožňuje trénovať prístroje v daných zariadeniach a zhromažďovať nové stopy o pôvodne FRB.

Vývojári služby CHIME/FRB VOEvent dokonca tvrdia, že každý kto má prístup k teleskopu a dokáže pozorovať severnú časť oblohy, bude môcť túto službu využiť. Cieľom celej vedeckej snahy je samozrejme sprístupniť dáta o FRB  odborníkom po celom svete v čo najkratšom čase, aby výskum a štúdie rádiových zábleskov mohli poriadne napredovať.

Do dnešných dní sa o pôvode FRB nevie toho až tak veľa. Podľa najaktuálnejších odhadov sú zdrojom FRB izolované magnetary, ako však prezradila v auguste 2021 veľká štúdia, prípad ani zďaleka nie je vyriešený a existuje mnoho problémov s našimi modelmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú