Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Umelá inteligencia je čoraz lepšia v takmer všetkých smeroch a učí sa prenikať aj do oblastí, v ktorých sme si jej využitie ešte nedávno nedokázali ani len predstaviť. Ako informovala cez TikTok Mandy Tangová, jazykový model ChatGPT už prenikol aj do trhu práce, kde sa ho niektorí záujemcovia o zamestnanie snažia využiť na podvádzanie.

Príliš dokonalý

O čerstvom prípade informovala Mandy Tangová, ktorá sa živí kariérnym koučingom a podnikaním, pričom k „incidentu“ došlo pri prezeraní jedného zo sprievodných listov, ktoré dostala od záujemcu o zamestnanie. Ten obdržala len 5 minút po tom, čo zverejnila inzerát na zamestnanie na UpWork a jednalo sa o zamestnanie na čiastočný úväzok.

@careercoachmandy he really said copy paste #chatgpt #coverletter #jobsearch ♬ original sound – Career Coach Mandy

Tangová v inzeráte o sprievodný list nežiadala a keď si ho prečítala, najprv ostala ohromená. Obsahoval totiž úplne všetko, čo chcela, bol nesmierne dobre napísaný a mal úžasnú formu. Skutočné prekvapenie však prišlo až po bližšom preskúmaní, keď prišla na to, že sa v podstate jedná len o „copy-paste“ všetkého, čo ona sama napísala do popisu práce.

Tangová totiž do popisu napísala aj niekoľko vlastných skúseností, ako napríklad „podnikám už päť rokov“, pričom tá istá fráza sa objavila aj v sprievodnom liste. Umelá inteligencia sa tak pre ňu stala možným podozrivým a rozhodla sa, že svoju teóriu overí.

Niekedy to nezvládajú

Aj keď sa umelá inteligencia neustále zlepšuje, nie všetky jej kroky sú práve inteligentné a niekedy zlyhá skutočne katastrofálne. Obzvlášť zle na tom bola umelá inteligencia Microsoftu, ktorá má poháňať budúcnosť vyhľadávača Bing a jednu z najnovších aktualizácií nazvali jej používatelia lobotómiou.

Nie je proti technológii

Keď skúsila vytvoriť podobný sprievodný list pomocou ChatGPT, dostala prakticky identickú kópiu listu, ktorý obdržala od záujemcu o zamestnanie. Dodáva pri tom, že nie je proti používaniu tejto technológie podobným spôsobom, avšak vzhľadom na to, že si záujemca nedal absolútne žiadnu prácu s úpravou takto vytvoreného listou a poslal ho v „surovej“ podobe, záujemcu odmietla.

Microsoft/OpenAI/Úprava redakcie

Podobné práce je možné kontrolovať známym detektorom GPTZero, pričom aj v tomto prípade detektor oznámil, že bol text pravdepodobne napísaný umelou inteligenciou.

Tangová nakoniec našla troch iných zamestnancov s dobrými kvalifikáciami a dodala, že aj odmietnutý záujemca mohol byť šikovný a kvalifikovaný, avšak kvôli lenivo vytvorenému sprievodnému listu, o ktorý vlastne ani nežiadala, nebolo možné jeho schopnosti overiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú