Najväčšia kryptomena bitcoin zažila veľké rasty v roku 2020 a 2021. Posledné mesiace to však s cenou už nie je také ružové. V nasledujúcich riadkoch si priblížime, aké sú výhliadky na najbližšie dni a týždne a čo cenu bitcoinu momentálne najviac ovplyvňuje.

Aby sme mohli prijsť s nejakou predikciu do budúcna, musíme si najskôr charakterizovať súčasný stav. Bitcoin sa momentálne obchoduje za zhruba 42 000 USD. Ak sa pozrieme na cenový graf nižšie, môžeme vidieť, že na tejto cene sme boli aj pred rokom. Bitcoin sa teda za posledný rok cenovo takmer nikde neposunul. Graf taktiež potvrdzuje, že bitcoin síce mal niekoľko rastových období, ale vždy po nich prišlo obdobie poklesov a tým pádom ide cena viac do strany.

Zobraziť celú galériu (3)
Jakub Kraľovanský / TradingView

Čo sa týka cenových úrovní, veľmi silná podpora je na hladine 40 000 USD. Toto je silná psychologická hranica a rovnako aj technická hranica, ktorá by mala v krátkom období prepadom určite odolať. Za decembrové výpredaje na bitcoine môže hlavne Čína, kde došlo k zákazu kryptomien. Obyvatelia Číny teda museli rušiť svoje kryptomenové účty a na trh prichádzalo k obrovským predajom.

Prečítaj si tiež
Neseď pri grafoch, nauč sa triky. Toto je 5 znakov, ktoré musíš sledovať pri bitcoine

Na on-chain dátach (informácie o všetkých transakciách a pohyboch na danom blockchaine, pozn. redakcie) bolo jasne vidieť, že obyvatelia USA a Európy skôr bitcoin nakupovali, ale Čína vo veľkom predávala. Tieto predaje však skončili a k dnešnému dňu už nevidíme žiadne výrazné predaje zo strany Číny. To je vidieť aj na cene, pretože prepad bitcoinu sa zastavil.

Začiatkom januára sme taktiež boli svedkami veľkých nepokojov v Kazachstane, práve tam sa totiž nachádza zhruba 8 % celkovej ťažobnej sily bitcoinu. Nepokoje boli tak výrazné, že vláda musela v krajine vypnúť internet, čo malo pravdepodobne dopad aj na ťažobný výkon. Tento faktor taktiež pôsobil negatívne na cenu a spolu s výpredajmi sa podpísal na poklese, no aktuálne už nepredstavuje veľkú hrozbu

Ako už býva zvysok, na trhu je však aktuálne iná hrozba a tou je americká centrálna banka (FED). Práve tá určuje menovú politiku a vie zásadným spôsobom ovplyvňovať svetové finančné trhy. FED by v tomto roku mal zvyšovať úrokové sadzby, čo trhy nenesú veľmi dobre a dosť výrazne na to reaguje aj bitcoin.

Karty sú rozdané, bitcoin v tomto roku ovplyvnia najmä trhy

Bitcoin totiž posledné týždne koreluje s indexom S&P 500 (akciový index ktorý zahŕňa akcie 500 najväčších amerických spoločností, pozn. redakcie). O indexoch a akciách vieme, že sa obchodujú 5 dní v týždni a cez víkend sú finančné trhy zatvorené a otvárajú sa až znova v pondelok ráno. Pri kryptomenách je to iné a na kryptomenových burzách sa obchoduje 24/7.

Neprehliadni
Čierna škvrna kryptomien, ktorá položila bitcoin na 2 roky. Toto je príbeh brutálnej megakrádeže

Bitcoin je však posledné týždne dosť ovplyvnený indexom S&P500, čo je možné vidieť najmä na postupnom raste kryptomeny po tom, čo narastie aj index.  Keď však index klesá, spolu s ním kledá aj bitcoin. Potvrdzujúcim doplnkom je fakt, že počas víkendov, kedy sú finančné trhy zatvorené, sa bitcoin v súčasnosti takmer nehýbe. V aktuálnej situácii to vyzerá tak, ako keby sa bitcoin bez indexov ani nevedel rozhodnúť, ktorým smerom má ísť.


Ak sa pozrieme na technickú analýzu, ako najsilnejší level a podpora sa nám momentálne javí spomínaná hranica 40 000 USD, ktorá by mala krátkodobo vydržať. Ako ukazujem aj na obrázku nižšie, aktuálne vidím ako najpravdepodobnejšie tieto dva cenové scenáre.

Prvý scenár je taký, že bitcoin čoskoro začne znova rásť a mohol by atakovať až na hranicu 53 700 – 58 500 USD. Druhá možnosť je, že sa ešte niekoľko týždňov bude pohybovať v rozmedzí 40 000 – 45 000 USD a až neskôr nakoniec začne stúpať. Práve neistota okolo FEDu a úrokov spôsobuje, že bitcoin jednoducho zatiaľ nemá silu rásť.

Zobraziť celú galériu (3)
Jakub Kraľovanský / TradingView

Myslím si, že tento rok bude pre kryptomeny ako aj celý trh zložitejší. Na dennom grafe už nevidíme jasný trend, ale graf sa hýbe viac menej do strany. Najbližšie týždne by však malo dôjsť k aspoň nejakému odrazu.

Celkovo bude v tomto roku bitcoin dosť ovplyvnený tým čo mu dovolia finančné trhy a FED. Očakával by som preto turbulentné obdobie plné zmien.

Autor je externým odborným prispievateľom portálu FonTech.sk

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP