Trh kryptomien nabral po „býčích“ mesiacoch negatívny trend už pred polovicou mája, kedy sme boli svedkami obrovského prepadu cien nie len u bitcoinu, no naprieč celým trhom.

Ich popularita však podľa mnohých odborníkov stále len naberá na obrátkach pričom vo svete existuje stále viac a viac inštitúcií, ktoré umožňujú platbu práve digitálnymi menami.

Kryptomeny boli už od začiatku ich obchodovania na burzách obľúbeným finančným aktívom pre investorov, ktorí ich potenciál videli už v časoch, kedy digitálne meny neboli všeobecne známe, a dokázali tak nakúpiť a „hodlovať“ za neuveriteľne nízke ceny.

Obchodníci využívajú volatilitu kryptomien, pomáhajú si indikátormi a sledovaním trhu

Okrem potenciálu sú však kryptomeny známe aj pre svoju vysokú volatilitu, teda veľkými zmenami cien v krátkom čase. Tá hrá do karát zasa obchodníkom, ktorých cieľom je zarobiť na cenových výkyvoch nákupom nižšie a predajom vyššie, prípadne použitím rôznych finančných derivátov či vstupovaním do krátkej (short) alebo dlhej (long) pozície.

Takéto obchodovanie je dnes pomerne ľahko prístupné naozaj každému, no mnoho ľudí doň vstupuje s vidinou rýchleho a veľkého zisku, pričom následne končia v mínusových hodnotách. Skúsený obchodník totiž vždy počíta aj so stratou svojej pozície a do obchodov vstupuje tak, aby mal čo najväčšiu šancu jej zabrániť.


V prípade obchodovania s kryptomenami tak môže pomôcť nie len sledovanie sviečkových formácií na grafe, ktorým sa v tomto článku venovať nebudeme, ale aj množstvo indikátorov, pomocou ktorých sa dá odhadnúť, ktorým smerom sa trh posunie.

Rozhodli sme sa preto v krátkosti predstaviť niekoľko základných, ktoré môžu pomôcť pri obchodovaní s bitcoinom, ale aj u ostatných kryptomien.

Relative Strength Index (RSI) – ukáže, kedy cenu kryptomeny čaká korekcia a kedy rast

RSI, alebo index relatívnej sily, vyvinul americký inžinier Welles Wilder, ktorý mimochodom zomrel len v apríli 2021. Obchodníkom však zanechal indikátor, ktorý pomáha identifikovať, kedy je cena kryptomeny príliš ďaleko od jej „reálnej“ hodnoty.

RSI teda dáva traderovi možnosť vytipovať skvelé vstupné body, kde je kryptomena podhodnotená a naopak „varovať“ ho v čase, kedy je kryptomena nadhodnotená.

RSI sa počíta ako RSI = 100 – (100 / (1+RS)), kde RS reprezentuje priemer vzrastu uzatváracej ceny za n období (najčastejšie 14). Výsledná hodnota je teda v rozmedzí 0 – 100, pričom indikátor má 2 dôležité úrovne, a to nad 70 a pod 30.

Keď RSI prevyšuje hodnotu 70, znamená to, že aktívum je prekúpené alebo nadhodnotené, zatiaľ čo RSI pod 30 ukazuje prepredanosť alebo podhodnotenie daného aktíva. Je tak pomerne jednoduché predpokladať, kedy aktívum „vychladne“ a z vysokých hodnôt dôjde ku menšej či väčšej korekcii, a zase naopak.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot / TradingView

Moving Average (MA) – vyznačí úrovne podpory a odporu

Moving Average, alebo kĺzavý priemer, je jednoduchý cenový indikátor, ktorý sa používa na identifikáciu trendov vo vývoji ceny kryptomeny. Poznáme pritom dva hlavné typy kĺzavých priemerov – jednoduchý a exponenciálny.

Jednoduchý kĺzavý priemer ukazuje základný trend vývoja ceny kryptomeny, pričom jeho sklon je určený priamo podľa priemernej ceny za určité obdobie.

Exponenciálny kĺzavý priemer prikladá vyššiu váhu najnovším cenám a cenové výkyvy teda zaznamená rýchlejšie, než jednoduchý, čo však môže byť nevýhodou pri krátkych „výpredajoch“ alebo objemným nákupom daného aktíva, ktoré cenu krátkodobo zvýšia.

Kĺzavý priemer sa dá nastaviť na rôzne hodnoty periódy, pričom pre sledovanie dlhodobých trendov sa zvykne používať MA 50, 100 či 200. Všeobecne sa však kĺzavý priemer nepoužíva na predpovedanie trendu ceny kryptomien, no v obchodovaní skôr ukazuje úrovne podpory alebo odporu.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot / TradingView

Moving Average Convergence/Divergence (MACD) – spresní nákupné a predajné signály

MACD je jeden z najpopulárnejších indikátorov pre bitcoin, a to najmä pre svoju jednoduchosť a schopnosť s pomerne vysokou presnosťou predpovedať výkyvy jeho ceny. Tento indikátor sa štandardne skladá z troch exponenciálnych kĺzavých priemerov, ktoré sú v základnom nastavení stanovené na periódy 9, 12 a 26.

MACD je určený najmä na predpovedanie začiatku trendu na základe momentu, kedy sa napríklad dva priemery (dlhší a kratší) pretnú, čo signalizuje zmenu trendu smerom nahor (prevažuje kratší priemer) alebo nadol (prevažuje dlhší priemer).

Tento indikátor má však mnoho ďalších špeciálnych nastavení a väčšina skúsených obchodníkov ho využíva na spresnenie nákupných a predajných signálov.

Zobraziť celú galériu (7)
Screenshot / TradingView

Bollinger Bands – signalizuje prichádzajúci „výbuch“ ceny
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP