Na ťažbu tejto virtuálnej meny je využívaný špecializovaný hardvér, ktorého spotreba energie vyráža dych. BitCoin za sebou zanecháva veľkú energetickú stopu, pretože pri každej platbe sa spotrebuje ohromné množstvo elektriny.

BitCoin, ktorý je na scéne už pekných pár rokov, má aktuálne nesmierne vysokú hodnotu, a to aj napriek menším prepadom za posledné dni. Jeho produkcia prebieha prostredníctvom výkonného hardvéru, ktorý dokáže spracovať mnoho výpočtových úloh. Cena BitCoinu sa teda odvíja od množstva efektívne využitej energie pre ťažbu. S rastúcou cenou jednotky kryptomeny sú „baníci“ nútení zvyšovať výkon ťažobného vybavenia, ktoré spotrebuje nelichotivé množstvo elektriny.

Energeticky náročné transakcie

Každodenne sa pomocou BitCoinu uskutoční zhruba 300 000 transakcií pri rôznych obchodoch. Práve platby týmto virtuálnym platidlom zaťažujú energetickú sieť. Každá transakcia totiž vyžaduje až 215 kWh elektriny, čo je množstvo, ktoré by mohlo napájať bežnú domácnosť zhruba 7 dní.

V súčasnosti sa odhaduje, že energia minutá na transakcie BitCoinom by dokázala zásobovať viac ako 820 000 domácností v USA. Aký dopad však má takéto nadmerné plytvanie elektrinou? „Baňa“ na ťažbu BitCoinu v Mongolsku, ktorá využíva energiu z uhlia, dokáže vypustiť do ovzdušia toľko emisií ako automobil po prejdení 203 000 km.

Nenechaj si ujsť
Mladík zo Slovenska má problém. Predával marihuanu do celej Európy za Bitcoiny

To všetko len za jedinú hodinu ťažbu tejto kryptomeny. Neefektívnosť systému je tak viac než jednoznačná. Portál Digiconomist sa k tejto téme vyjadril nasledovne: „Blockchain je neefektívnou technológiou, ktorá vytvára dôveru na základoch nedôvery.“

Nelichotivé výsledky

V porovnaní s platbami kreditnými kartami sú transakcie BitCoinom tisícnásobne menej účinné, no budúcnosť zrejme žiadne veľké nápravy neprinesie. S rastúcou cenou a popularitou kryptomien bude stúpať aj ich ťažba, čo môže viesť len k ďalšiemu nadbytočnému spotrebovaniu energií. Je teda BitCoin skutočne tak skvelý aj napriek tomu, že jeho ťažba výrazne zaťažuje naše životné prostredie?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom