Americký miliardár Bill Gates vo Wyomingu slávnostne zahájil výstavbu úplne nového typu jadrovej elektrárne, ktorá má potenciál priniesť oveľa bezpečnejšiu a schopnejšiu jadrovú energetiku, upozorňuje portál Interesting Engineering. Testovací sodíkový reaktor vznikne v Kemmereri a môže sa stať ohromnou výhodou pre moderné energetické siete, kde dokáže na rozdiel od klasických reaktorov riešiť jeden zásadný problém.

Uschová ohromne veľa energie

Hlavným rozdielom nového reaktoru, za ktorého vývojom stojí americká spoločnosť TerraPower, je chladivo, ktoré používa. Namiesto klasiky v podobe vody a komplikovaných okruhov využíva sodík, presnejšie v podobe roztavenej soli, v ktorej dokáže uložiť obrovské množstvo energie pre ďalšie generácie.

Výkon reaktora Natrium má dosahovať až 345 MW a na rozdiel od typických reaktorov využíva predovšetkým pasívne procesy a systémy, vďaka čomu je jednoduchší, spoľahlivejší a v neposlednom rade aj lacnejší. Práve cena je totiž jedným z kameňov úrazu jadrových elektrární, ktorých výstavba je nesmierne nákladná a navyše zdĺhavá.

TerraPower

Napriek začiatku výstavbu však ešte stojí firma pred rôznymi výzvami a pracuje len na zariadeniach a rôznych technológiách, ktoré sa priamo netýkajú reaktora. Techniku priamo spojenú s jadrovou elektrárňou má začať konštruovať až v roku 2026, keďže sa problematikou zaoberá aj Jadrová regulačná komisia Spojených štátov, ktorá musí z bezpečnostných dôvodov celý projekt prezrieť, skontrolovať a schváliť.

Experimentujú aj s palivami

Vedci pri hľadaní efektívnejších alternatív experimentujú aj s palivami, keďže urán nie je jedinou možnosťou, ktorú máme. Najviac sa hovorí o tóriu, ktorého je na Zemi oveľa viac a máme s ním už aj skúsenosti, keďže bolo niekoľko takýchto reaktorov v prevádzke. Všetky alternatívy ale zatiaľ prechádzajú vývojom a na ich ostrú prevádzku si ešte počkáme.

Bez priestoru na chyby

Keďže má nový sodíkový reaktor využiť na chladenie a reguláciu predovšetkým prirodzené fyzikálne javy a pasívne procesy, nenecháva veľa priestoru na chyby spôsobené operátormi a teda je už od výroby oveľa bezpečnejší, než bežne používané reaktory. Aj keď túto formu energetiky ľudstvo využíva vo veľkom, v priebehu desaťročí sa zmenila len minimálne a vedci volajú po inováciách. Toto má byť jedna z nich.

Okrem sodíkových reaktorov môžu byť veľkou pomocou aj modulárne reaktory, za ktorými stojí americká spoločnosť Westinghouse. Tá má poskytnúť jeden zo svojich reaktorov aj Poľsku, ktoré plánuje vybudovať na svojom území prvú jadrovú elektráreň a pomôcť tak zbaviť sa fosílnych palív, ktoré krajina naďalej využíva v nemalom množstve.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú