Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť CubicPV prichádza s technológiou, ktorú jej pomáha financovať aj miliardár Bill Gates. Ako informuje CNBC, špeciálna fotovoltika solárnych panelov použije materiál, vďaka ktorému má dominovať trhu s obnoviteľnými zdrojmi. Kľúčom k úspechu má byť minerál perovskit, ktorý ľudstvo objavilo už pred takmer 200 rokmi.

Vyššia efektivita, menšie nároky

Spoločnosť CubicPV vyvíja fotovoltické solárne panely, ktoré využívajú minerál perovskit. Tento minerál sa podarilo objaviť ešte v roku 1839 nemeckému mineralógovi Gustavovi Roseovi v ruskom pohorí Ural. Skladá sa z vápnika a oxidu titánu, pričom na svoje využitie vo väčšom množstve naďalej len čaká. Stať sa ním môžu práve moderné solárne panely.

Tieto fotovoltické panely využívajú prvotnú vrstvy klasickejších kremíkových článkov, ktorá je však prekrytá druhou vrstvou perovskitu, vysvetľuje Interesting Engineering. Dosahujú tak efektivitu až 30 %, čo je v porovnaní s tradičnými panelmi nesmierne vysoké číslo – najlepšie fotovoltické panely bežne dostupné na trhu sa totiž pohybujú na úrovni efektivity okolo 22 %.

CubicPV je natoľko inovatívnou, že ju Ministerstvo energetiky poverilo vedením nového výskumného centra na Massachusettskom inštitúte technológií (MIT).

Cieľom tohto centra je vyvinúť nové tandemové solárne panely, od ktorých experti očakávajú, že na ne prejde v budúcom desaťročí celý priemysel práve vďaka ich efektivite.

Vysoká efektivita, cena nepoteší

Nedávno sa vedcom podarilo prelomiť v rámci výskumu efektivitu solárnych článkov 30 %. Použitím lacných materiálov dosiahli to, čo doteraz zvládli len tie najšpičkovejšie kombinácie. Aj tieto články fungujú na báze perovskitu a kremíku, zatiaľ však nie je isté, ako sú na tom ich ďalšie vlastnosti, ako je napríklad výdrž či ako náročné sú na hromadnú výrobu, ktorej komplikácia by spôsobila vysokú cenu.

Viac vrstiev, vyšší výkon

Výhoda tandemových fotovoltických článkov spočíva v tom, že sa jedná o vrstvenie dvoch článkov na seba. Tendemové panely môžu skombinovať viacero existujúcich technológií, vrátane spomínaných perovskitových článkov a môže ich byť aj oveľa viac. Viaceré vrstvy spracúvajú slnečné žiarenie viacerými spôsobmi a zužitkujú oveľa väčšie množstvo tejto energie, vďaka čomu dosahujú aj vysokú efektivitu.

Jeremy Buckingham / FLICKR

Spoločnosť CubicPV sa momentálne snaží o konštrukciu továrne, ktorý by vyrábala ročne fotovoltické články tohto typu s celkovým výkonom až 10 GW. S panelmi využívajúcimi perovskit však zatiaľ nie je všetko tak jednoduché a naďalej potrebujú vývoj.

Najväčšie problémy sa totiž týkajú nielen ich ceny, ale tiež výdrže, ktorá je v prípade fotovoltiky kľúčová. Solárne panely musia vydržať desaťročia a je ideálne, aby bolo možné ich nakoniec aj recyklovať. Tandemové panely s perovskitom sú síce výkonné a efektívne, avšak ak chcú uspieť na trhu, musia byť aj finančne dostupné, čo sa zatiaľ dokázať nepodarilo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú