Bohužiaľ, je prostým faktom, že doba automatizácie a napredovania ľudstva vedie do čias, kedy roboty nahradia ľudskú pracovnú silu na mnohých miestach. V tomto smere sa tak vynára ohromné množstvo otázok, na ktoré však zatiaľ nikto nepozná relevantnú odpoveď. Máme sa začať báť? 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ekonomický a sociálny systém sveta je z časti závislý aj na platení daní. Či sa ti to páči alebo nie, daňoví poplatníci sú dokonca v niektorých krajinách hnacím koňom celej ekonomiky. Čo sa ale stane v tom prípade, keď do tvojho zamestnania nastúpi robot, ktorý dokáže pracovať 24 hodín denne, nemá záväzky a nemusí brať žiadnu mzdu. Znesie tento nápor ekonomický systém sveta? Podľa najnovších vyjadrení miliardára Billa Gatesa, po nástupe robotov by mal každý zamestnávateľ odvádzať dane rovnako ako v prípade ľudskej pracovnej sily.

zdroj fotografie: Business Insider

Nenechaj si ujsť
Bill Gates jedného dňa vstal o štvrtej ráno, aby napísal hru, konkurencia ho však úplne odrovnala

„Nemôžeme sa len tak vzdať prílivu peňazí z daní“, tvrdí Gates. Slávna Oxfordská univerzita ponúkla štúdiu, v ktorej sa vyjadrila, že roboty zoberú ľudom 50 % všetkých pracovných pozícií medzi rokmi 2023 a 2033. Ďalšia štúdia z roku 2015 dokonca tvrdí, že v tomto momente by vedeli roboty nahradiť 45 % zo všetkých pracovných pozícií. Medzi tieto pozície patrí napríklad poľnohospodárstvo, telemarketing či niektoré servisné práce.

zdroj fotografie: Coresponsibility
Ak niekedy k tomuto štádiu dôjdeme, podľa Gatesa svetové spoločnosti nebudú schopné generovať konštantný a bezproblémový zisk bez platenia nejakej formy dane za týchto automatizovaných robotov. Mal by sa tak zaviesť program, v ktorom by sa daň z robotov použila na podporu ľudí, ktorým bola práca odobratá práve kvôli týmto strojom. Títo ľudia by sa mohli ujať zamestnaní, ako napríklad starostlivosť o seniorov, výučba detí so špeciálnymi problémami atď.

zdroj fotografie: betterRetailing

Nenechaj si ujsť
Táto čínska továreň nahradila 90 % zamestnancov robotmi. Ich produkcia stúpla o 250 %

Avšak v mnohých smeroch zatiaľ lepšie vyznieva pre vyššie postavených politikov riešenie, v ktorom ľudom, ktorí prišli o prácu, bude vyplácaná len základná mzda či nejaká forma sociálnej dávky. Budú teda odkázaní na iný druh príjmu, pretože v opačnom prípade budú nútení bojovať o prežitie každý mesiac. Táto problematika sa stane v nasledujúcich rokoch horúcou témou mnohých mysliteľov a inžinierov, ktorí budú skúmať optimálne riešenie pre zachovanie poriadku v našom ekonomickom systéme.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
20%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
10%
Neznášam to
20%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na [email protected]