Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Požiadavky na výrobu ako takú sú enormné a a väčšinu z nich musí spĺňať práve Čína, teda krajina, v ktorej sú sústredné takmer všetky výrobné procesy sveta. Ako však držať krok s náročnými výrobnými požiadavkami spoločnosti? Jedným z možných riešení je automatizácia.

Podobný scenár sa odohral aj vo fabrike v čínskom meste Dongguan, ktorá sa zameriavala na produkciu smartfónov. V minulosti spoločnosť zamestnávala približne 650 zamestnancov, no v dôsledku automatizácie výrobných liniek počet zamestnaných ľudí klesol len na 60 a nie je vylúčené ani ďalšie prepúšťanie.

zdroj fotografie: Digital Trends

Roboty a počítače jednoducho prebrali prácu ľuďom, nakoľko v otázke efektivity sa s nimi nemôžu porovnávať. V spomínanej továrni narástli po automatizácii výrobné kapacity až o 250 %. Roboty nepotrebujú prestávky a nerobia len rýchlejšie, ale aj kvalitnejšie. Počet nepodarkov totiž klesol až o nezanedbateľných 80 %.

zdroj fotografie: ft

Zákon trhu je neúprosný. Ak na trhu existuje dopyt, továrne ho musia pokryť. Nároky na výrobu môže vyriešiť automatizácia, no s jej prívalom bude pribúdať ľudí, ktorí svoju prácu stratia.

Nenechaj si ujsť
Do roku 2020 chce Foxconn nahradiť drvivú väčšinu svojich zamestnancov automatizovanými robotmi

zdroj fotografie: Coresponsibility

Môžeme sa v blízkej dobe naozaj báť o svoju prácu kvôli robotom? Podľa správy Dr. Carla Benedikta Freya a profesora Michaeal Osborna, ktorý pôsobí na Univerzite v Oxforde, je viac ako 90 % šanca, že roboty ľuďom prevezmú prácu v rôznych oblastiach. Vieš si predstaviť, že miesto taxikára by auto šoféroval robot a miesto úradníčky by tvoje daňové priznanie vybavil automatizovaný prístroj? Aj to môže byť podľa štúdie realita najbližšej budúcnosti.

Nenechaj si ujsť
Video: Nová umelá inteligencia od Google sa naučila byť veľmi agresívna v stresových situáciách

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú