Po niekoľkých mestách na Slovensku sa systém zdieľaných bicyklov dostal aj do Žiliny, kde začali s inštaláciou staníc ešte na jeseň minulého roka. S príchodom jari sa obyvatelia mesta vrhli na bikesharing a len za prvý týždeň sa do systému registrovalo až 6 000 ľudí, informovala TASRhovorkyňa mesta Barbora Zigová. Krátko po spustení sa bikesharing v Žiline stretol s prvými problémami a poškodených bolo niekoľko bicyklov.

Informáciu o tejto aktuálnej udalosti na Slovensku už zdieľal aj portál Živé.sk. Zdieľanie bicyklov pre verejnosť spustilo mesto Žilina 29. marca, no celý projekt sa rozbehol ešte koncom minulého roka. Len počas prvého víkendu si ľudia vypožičali bicykle až 1 619-krát. Popularita bikesharingu v meste rástla aj v nasledujúcich dňoch, kedy boli bicykle podľa oficiálnych informácií vypožičané 1. apríla až 1 076-krát. O pár dní bol počet výpožičiek takmer dvojnásobný a v štvrtok sa tieto bicykle vybrali na cesty viac ako 2 000-krát.

Radosť z bikesharingu kazia vandali aj v Žiline

Službu, ktorú zabezpečila spoločnosti ARRIVA v spolupráci s nadáciou spoločnosti KIA, však krátko na to postihli problémy. Vandali totiž podľa informácií BikeKIA na Facebooku zvalili niekoľko bicyklov.

„V noci nám milá pani nahlásila, žiaľ, smutnú informáciu na našu FB stránku, že na stanici BikeKIA Coop – Polomská je zopár nevďačníkov, ktorí nepochopili, že tie bicykle sú pre všetkých obyvateľov vďaka partnerom projektu ZDARMA. Prosíme Vás, aby ste nám nahlásili na linku zákazníckej podpory alebo tu na FB, ak zbadáte nevhodné správanie pri staničkách či pri bicykloch,“ informoval BikeKIA na oficiálnej facebookovej stránke.

Napriek tomu, že sú bicykle dostupné pre každého obyvateľa zadarmo, alebo za malý poplatok, našli sa vandali, ktorí bezdôvodne dehonestujú tieto dopravné prostriedky. Poškodzovanie cudzej veci je však trestný čin. Svedkovia, ktorí uvidia takéto konanie, môžu udalosť v Žiline nahlásiť priamo mestskej polícii, alebo na podpore BikeKIA. Tento ojedinelý prípad však nemusí byť posledným.

Nenechaj si ujsť
Toto slovenské mesto má unikátny projekt. Ľudia si zavolajú pomoc v núdzi cez aplikáciu

V Bratislave taktiež dochádzalo po spustení bikesharingu k vandalizmu, avšak v tomto prípade nie je miera poškodenia bicyklov tak veľká. S najväčšou pravdepodobnosťou budú bicykle schopné aj naďalej slúžiť slušným občanom, no v prípade väčšieho poškodenia by museli byť opravené.

Za poškodenie bicykla a stojanu pritom hrozí podľa oficiálneho sadzobníka pokuta vo výške až 75 €. Ostáva tak len dúfať, že sa podobné udalosti nebudú opakovať a Žilinčania si aj naďalej budú môcť zapožičať bicykle z bikesharingu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú