Platby kartou alebo smartfónmi a hodinkami sa stali bežnou praxou vo väčšine slovenských obchodov a v inštitúciách, kde môžu ľudia platiť bezkontaktne. Takáto možnosť však stále chýba priamo vo vlaku cestujúcim, ktorí nestihli alebo nemali možnosť kúpiť lístok v pokladnici na vlajkovej stanici. Zmena ale príde už onedlho. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž oznámila, že bezhotovostné platby môžu do vlakov zavítať v budúcom roku. Zisťovali sme, ako sa situácia vyvíja.

Na viacerých vlakových staniciach v menej dôležitých lokalitách chýba pokladnica, v ktorej by si cestujúci pred jazdou vo vlaku zakúpil cestovný lístok. Urobiť tak môže aj priamo po nástupe, no zaplatiť sa dá len v hotovosti. To však majú v roku 2020 zmeniť platobné terminály. V susednom Česku zavedú České dráhy takéto riešenie už v polovici tohto decembra, odkedy budú môcť cestujúci zaplatiť za lístok aj bezhotovostnými platbami.

Jedná sa pritom nielen o platbu kartou, ale aj službami ako Apple Pay či Google Pay, ktoré sa udomácnili aj u nás. Práve tento spôsob platenia prinesie ľuďom o čosi väčší komfort pri platení za cestovný lístok. V Česku pritom plánujú spočiatku zaviesť do vlakov 1 600 mobilných platobných terminálov. Presné množstvo dostupných terminálov pri spustení bezhotovostných platieb v slovenských vlakoch zatiaľ nie je známe.

ZSSK rokuje s bankami o bezhotovostných platbách vo vlakoch

Hoci naše železnice sa na tento krok ešte len pripravujú, prepravná spoločnosť RegioJet už umožňuje na niektorých linkách kúpiť lístok vo vlaku aj kartou. Železničná spoločnosť Slovensko informovala aj o tom, že zavedeniu tejto novinky predchádza rokovanie s bankami, ktoré by mali takéto platby odobriť. Železnice pritom potrebujú podporu od všetkých bankových domov, ktorých klienti by mohli využiť platobnú kartu pri kúpe lístka.

Oslovili sme preto viacero bánk, no odpoveď doteraz zaslalo iba niekoľko z nich. Ako sme však čakali, rokovanie o bezhotovostných platbách vo vlakoch je predmetom obchodného tajomstva, a tak nám banky nemohli poskytnúť detailnejšie informácie. To vo svojom stanovisku potvrdila aj Tatra banka a ČSOB banka, ktorá však nepriamo naznačila spoluprácu so ZSSK na tomto projekte.

„So Železničnou spoločnosťou Slovensko spolupracujeme v oblasti bezhotovostných platieb a našou snahou je aj do budúcnosti maximálna podpora pri zvyšovaní dostupnosti bezhotovostných platieb v oblasti verejnej osobnej dopravy, a s tým súvisiaci vyšší komfort cestujúcich,“ informovala FonTech.sk Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Ďalšie články

Toľkoto stál nový web slovenských železníc
Nový lacnejší web ZSSK: Pozri sa, koľko eur stáli jednotlivé úpravy
Nenechaj si ujsť
Elektrifikácia vlakov na Slovensku: Čaká nás veľké množstvo zmien, no stále to nie je dostatočné
Aký je nový web ZSSK?
ZSSK spúšťa nový moderný web. Je lacnejší ako pôvodne predpokladali

Bližšie informácie o prebiehajúcich rokovaniach medzi ZSSK a bankami o bezhotovostných platbách vo vlakoch teda nateraz nie sú známe. Výsledky ich spolupráce zrejme uvidíme až v priebehu budúceho roka. Železnice taktiež nespresnili, kedy presne by mohli do vlakov tieto platby v budúcom roku zavítať, a tak si na ďalšie detaily musíme ešte nejaký čas počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú