Bezhotovostné platby za lístok na vlak sa stali bežnou súčasťou hlavne v pokladniciach železničných staníc. Pokiaľ si však cestujúci chce kúpiť lístok priamo vo vlaku, bez hotovosti to zatiaľ nepôjde. V susednom Česku zavedú železnice bezhotovostné platby za lístok vo vlaku už o pár týždňov, informoval CzechCrunch. Na Slovensko by mohli zavítať v priebehu budúceho roka.

Pred cestovaním vlakom je potrebné zakúpiť si lístok, ktorým cestujúcim predávajú pokladnice na železničných staniciach. V niektorých menších staniciach a v menej dôležitých lokalitách sa okrem zastávky vlaku nemusí takáto pokladnica nachádzať.

Pokiaľ však nemá cestujúci možnosť kúpiť lístok pred cestou vlakom, môže tak urobiť priamo po nástupe doň. Musí mať ale po ruke hotovosť. Železničná spoločnosť Slovensko totiž zatiaľ neumožňuje bezhotovostné platby za lístok vo vlaku.

Novinka z Česka zavíta onedlho aj na Slovensko

České dráhy sa však rozhodli túto možnosť cestujúcim priniesť už od 15. decembra tohto roku. Od tohto dátumu tak budú môcť všetci platiť pri kúpe lístku vo vlaku aj bez hotovosti kartou, či svojim smartfónom alebo hodinkami s podporou platobných služieb ako Apple Pay a Google Pay. Spočiatku má byť vo vlakoch dostupných 1 600 prenosných platobných terminálov. Vďaka tomu tak budú môcť cestujúci pohodlnejšie platiť za lístok, no železniciam tento krok umožní zatvoriť viacero pokladníc.

Nenechaj si ujsť
ZSSK spúšťa nový moderný web. Je lacnejší ako pôvodne predpokladali

ZSSK momentálne takúto zmenu do konca roka neprinesie, no bezhotovostných platieb by sa mali dočkať aj cestujúci na Slovensku. Na situáciu sme sa opýtali aj hovorcu slovenských železníc, ktorý sa pre FonTech.sk vyjadril nasledovne:

„Radi by sme bezhotovostné platby videli v našich vlakoch už v roku 2020, v súčasnosti prebiehajú rokovania s bankami,“ informoval FonTech.sk Tomáš Kováč, hovorca ZSSK.

Momentálne si môžu lístok vo vlaku cestujúci zakúpiť u dopravcu RegioJet na viacerých vnútroštátnych linkách. V prípade, ak je pred odchodom vlaku na stanici dostupná aj pokladňa, cestujúci si za lístok priplatia prirážku 1 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom