Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nie všetko, čo sa na prvý pohľad javí ako jedna z najväčších nevýhod elektromobilu, musí byť nevyhnutne na škodu.

Elektrický pickup Rivian R1T nám ukázal, ako môže byť vyššia hmotnosť elektromobilov aj nápomocná, keď bez najmenších problémov vytiahol zapadnutý ťahač, informuje portál InsideEVs.

Rovnica medzi tým, či chceš mať rýchle auto, alebo silného “pracanta”, je niekedy poriadne zložitá. Pri rýchlom aute je zvyčajne dôležitá aj čo najnižšia hmotnosť, aby maximálny výkon nemusel hýbať s príliš veľkou masou.

No vyššia hmotnosť niekedy ponúka aj oveľa vyššiu trakciu, keďže pneumatiky tlačí kolmo dolu do vozovky.

Z tohto pohľadu sa súčasné elektromobily javia ako „veľmi silné autá“, nakoľko ich hmotnosť vysoko prevyšuje váhu porovnateľných spaľovákov. Pri športovej jazde to nie je nič užitočné, no pri vlečení prívesu či iného vozidla je hmotnosť výhodou.

Pickup vytiahol niekoľkotonový ťahač

Na fóre Reddit sa objavilo video, ktoré zachytáva pickup Rivian R1T, ktorý vyťahuje zapadnutý ťahač z miesta mimo vozovky. Rivian R1T sa pri tomto úkone absolútne netrápil a nákladiak vytiahol späť na cestu, akoby sa jednalo o nejaké malé mestské autíčko.

Podobné ťahače však vážia aj viac než 6 ton, takže hmotnosť hrala jednoznačne v neprospech elektrického pickupu. Ten váži zhruba 2 600 kg, no aj ohromný výkon 835 koní a krútiaci moment 1 231 Nm v tomto prípade určite zohrali veľkú rolu.

Elektromobily „v preťahovaní“ vyhrávajú

Toto nie je prvý prípad, kedy elektrické auto ukázalo svoju ohromnú ťažnú silu. Spomenúť môžeme prípad, kedy sa elektrická Tesla Cybertruck preťahovala s ikonickým spaľovacím pickupom Ford F-150.

Na priloženom videu môžeš vidieť, ako si v priamom súboji Cybertruck hravo poradil so silným a už aj tak relatívne ťažkým Fordom F-150. Pick-up od Tesly bol navyše mierne znevýhodnený, pretože jeho smer jazdy bol orientovaný do kopca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú