Projekt Tesly a spoločnosti Neoen s názvom Hornsdale Power Reserve na juhu Austrálie je aktuálne považovaný za svetovo najväčší komplexný systém lithium-ion batérií na svete. Za prvý rok svojho fungovania dokázali ušetriť neskutočných 40 miliónov dolárov.

Projekt s názvom Hornsdale Power Reserve prevádzkovateľa Neoen v spolupráci s Teslou bol dokončený v novembri minulého roku. Spoločnosť Neoen po roku vydala správu, ktorá uvádza, že celý systém znížil náklady spojené so stabilizáciou energetickej siete takmer o 40 miliónov austrálskych dolárov, čo je v prepočte približne 25 miliónov eur.

Projekt je schopný poskytnúť rovnaké služby ako klasické elektrárne

Tesla prispela do projektu svojimi batériami Powerpack, ktoré dokážu uložiť celkovo 129 MWh a do elektrickej siete tak poskytnúť až 100 MW energie. Samotná energia sa vyrába pomocou veterných turbín na susediacej farme Hornsdale Wind Farm. Celý kolos je tak schopný poskytnúť rovnaké služby v porovnaní s takzvanými klasickými „špičkovými“ elektrárňami, ktoré pracujú príležitostne vo veľkých špičkách, aby stabilizovali prísun energie do siete.

Už za niekoľko dní ušetril projekt 1 milión dolárov

Neoen a Tesla sa však chvália, že narozdiel od „špičkových“ elektrární dokážu na nestabilný stav elektrickej energie v sieti reagovať rýchlejšie a hlavne lacnejšie. Dôkazom je aj spomínaných 40 miliónov dolárov ušetrených za prvý rok prevádzky. Systém je dokonca tak efektívny, že ušetril milión len za niekoľko dní prevádzky za mesiac január. Jeho výhodou je rýchla reakcia na nestabilný stav elektrickej siete, zníženie pravdepodobnosti výskytu preťaženia a prispieva k zníženiu veľkoobchodných cien.

Neoen a Tesla ukazujú cestu pre všetkých ostatných

Spoločnosť Neoen si najala firmu Aurecon, aby vyhodnotila celý projekt. Spomínaná firma zistila, že projekt dokonca eliminoval minimálnu požiadavku 35 MW služby FCAS, čo ušetrí spomínaných 40 miliónov austrálskych dolárov ročne. Projekt dokonca znížil cenu regulácie FCAS o takmer 75 % a na nepredpokladané výkyvy v sieti dokáže bezkonkurenčne zareagovať do 100 milisekúnd. Tesla a Neone tak môžu sláviť veľkolepý úspech a sú príkladom pre všetky energetické spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom