Batérie sú v dnešných dňoch najpoužívanejšie zdroje energie v mnohých zariadeniach. Svet však trápi skleníkový efekt a nadmerné množstvo oxidu uhličitého v atmosfére. Odpoveď na túto problematiku prinášajú vedci z Univerzity v Penn State, ktorým sa podarilo vytvoriť nový typ batérie. Tá miesto klasických článkov využíva na produkciu elektrickej energie aj oxid uhličitý a zároveň tak chráni životné prostredie.

Väčšina dnešných akumulátorov sa skladá z dvoch častí. Kladná časť batérie (katóda) a záporná časť (anóda) sú pri činnosti oddelené elektrolytom a tok elektrónov tak pri zapojení prechádza priamo z katódy na anódu. Pri návrhu nového typu batérie využili výskumníci zmes hydrogénuhličitanu sodného a vodného roztoku so vzduchom. Táto kombinácia je umiestnená na jednej strane a tú druhú tvorí rozpustený oxid uhličitý medzi elektrónmi oxidu mangánového. Práve táto zmes je zodpovedná za vyšší počet protónov a produkciu elektrickej energie.

Externá batéria
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
5 tipov, ako maximalizovať životnosť batérie v tvojom notebooku alebo smartfóne

Takýto typ batérií sa pokúšali vyvinúť aj iní výskumníci, no ich výskum bol až príliš drahý a množstvo vyprodukovanej energie bolo výrazne nižšie. Nová štúdia však dokázala, že tieto batérie môžu produkovať až 100-násobne viac energie ako v predchádzajúcom výskume. V prípade, ak im dôjde energia, stačí iba zmeniť tok daných roztokov v kanáloch. Výsledky nového výskumu preukázali, že je tak možné urobiť aj 50-krát. Ďalšou výhodou týchto akumulátorov je ich schopnosť pracovať pri izbovej teplote a sú vyrobené z omnoho lacnejších materiálov.

Batériazdroj fotografie: Pixabay

Aj keď je množstvo vyrobenej energie týmito novými batériami vyššie ako v predošlom výskume, stále to však nestačí na to, aby bolo možné vyrobiť plnohodnotný produkt. Ešte tak potrvá niekoľko rokov, kým sa technológia zdokonalí do takej úrovne, aby sme mohli tento typ batérií využívať v našich smartfónochči iných spotrebných zariadeniach. Zatiaľ však ide o skvelú víziu do budúcnosti, v ktorej môže byť oxid uhličitý nielen škodlivou látkou, ale aj užitočným prostriedkom na výrobu elektrickej energie. Tým by sa mohlo znížiť množstvo CO2 v ovzduší, čo by malo pozitívne následky na vývoj klimatických podmienok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú