Popri rapídnom vývoji procesorov, pamätí či obrazoviek obľúbených prenosných počítačov výrobcovia akosi nevenujú dostatočnú pozornosť súčasnému najväčšiemu problému týchto zariadení – batériám. Aj keď je elektronika spotrebný materiál, záleží len na používateľovi, ako sa o ňu stará a ako dlho mu bude slúžiť.

Súčasným hlavným problémom pre používateľa mobilných zariadení je vybitá batéria. Aj keď výrobcovia prichádzajú s čoraz rýchlejším nabíjaním batérií, ani toto nedokáže slabé výdrže vykompenzovať. Batérie majú totižto pevne danú kapacitu, od ktorej sa odzrkadľuje aj výsledná výdrž.

Kapacita batérie sa však používaním zariadenia postupne znižuje. Aj preto ti vydrží smartfón či notebook po dvoch rokoch používania o niečo kratšie na jedno nabitie, ako tomu bolo v dobe, keď si si zariadenie kúpil a bolo nové. Ide o prirodzené opotrebovanie, ktorému sa nedá úplne vyhnúť. Správnou starostlivosťou o batériu však môžeš jej životnosť predĺžiť.

1. Snaž sa udržiavať batériu na úrovni 40 – 60 percent kapacity

Recept, ako optimalizovať životnosť batérie ťa možnože prekvapí, pretože nevyžaduje žiadne technické schopnosti. Jediné, čo musíš robiť, je udržiavať kapacitu batérie na úrovni 40 – 60 percent. Práve vtedy sa batéria pri nabíjaní najmenej opotrebováva. Teória je pekná, horšie je toto pravidlo dodržiavať v praxi. Znamenalo by to totiž, že musíš notebook alebo smartfón pripájať k nabíjačke každú chvíľu a najmä v prípade smartfónu je to v reálnych podmienkach počas bežného pracovného dňa ťažko realizovateľné. Bez ohľadu na to, ak ti to umožňujú okolnosti, pokús sa pripojiť zariadenie k nabíjačke na úrovni 40 percent a odpojiť ju najneskôr po dosiahnutí 80 percent.

Totiž, každá batéria má určitý počet cyklov nabíjania a po jeho dosiahnutí sa začne prejavovať jej opotrebovanie. Jeden cyklus však neznamená pripojenie a odpojenie zariadenia od nabíjačky, ako si niektorí mylne myslia, ale úplné nabitie 0 – 100 percent. Čiastočné nabíjanie je pre batériu šetrnejšie, a preto je z hľadiska jej životnosti lepšie udržiavať úroveň 40 – 60 percent kapacity.

2. Nenechávaj zariadenie pripojené k nabíjačke po nabití

V praxi nie je vždy možné riadiť sa prvým pravidlom. Niekedy potrebuješ mať k dispozícii plne nabité zariadenie, ktoré zvládne fungovať bez dobíjania počas celého pracovného dňa. V takom prípade si daj pozor, aby si nenechával zariadenie pripojené k nabíjačke aj po dosiahnutí úplného nabitia. Z dlhodobého hľadiska to batérii neprospieva. Pokús sa teda vyhnúť zlozvyku, akým je pripojenie zariadenia k nabíjačke pred spaním s tým, že ho necháš nabíjať celú noc.

3. Nečakaj, kým sa batéria úplne vybije

Optimálne je pripojiť zariadenie k nabíjačke po poklese pod 40 percent kapacity. Avšak, pokiaľ sa touto radou nebudeš riadiť, určite sa pokús pripojiť zariadenie k nabíjačke v momente, keď batéria klesne pod 20 percent. Takmer úplným nabíjaním sa batéria rýchlejšie opotrebováva.

4. Nepodceňuj dobrú ventiláciu a chladenie

Tento tip nesúvisí priamo s nabíjaním, ale so všeobecnou starostlivosťou o zariadenie. Tá je často nemenej dôležitá. Základom je zabezpečiť dobrú ventiláciu a chladenie – to sa týka najmä notebookov. Naozaj nie je dobrý nápad používať notebook tak, že zakrývaš jeho vetracie otvory. Neprospieva to samotnému zariadeniu ani jeho batérii. Rovnako si daj pozor na to, kde nechávaš notebook či smartfón. Nie je napr. rozumné nechať zariadenie nabíjať na parapete okna počas horúceho slnečného dňa tak, aby naň „pražilo“ slnko.

5. Tipy pre predĺženie výdrže batérie v núdzi

  • Na smartfóne nastav kratší časový limit zapnutej obrazovky
  • Zníž jas displeja
  • Používaj režim v lietadle
  • Vypni Bluetooth a WiFi
  • Obmedz alebo úplne vypni notifikácie
  • Vypni GPS a vibrácie
  • Používaj vstavaný šetriaci režim

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom