Fanúšikovia amerických retro automobilov si určite spomínajú aj na záver 60-tých rokov, kedy Ford ukázal svojho vylepšeného Mustanga. Po viac ako 50 rokoch sa aj tento kúsok chce prispôsobiť dobe elektromobilov. Ruský startup sa rozhodol vyrábať starý Mustang z roku 1967, no s výbavou, ktorá je doménou moderných elektromobilov a tiež známych Tesiel.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

História tohto modelového radu sa začala písať ešte koncom roka 1964, kedy Ford predstavil prvý Mustang. Jeho výroba sa naplno rozbehla v roku 1965, no neskôr na tento model čakalo niekoľko vylepšených verzií. Automobilka potom v roku 1697 predstavila verziu, ktorá prešla redizajnom a stala sa inšpiráciou aj pre ruský startup Aviar Motors. Kým pôvodný Mustang pod svojou kapotou skrýval veľký americký osemvalec, jeho mladšia replika dostane poriadne výkonný elektromotor a veľkú batériu.

Výkonnú V8-ku nahradí ešte silnejší elektromotor

Spoločnosť stojaca za týmto projektom, ktorý je nazvaný ako „R67“, popisuje tento elektromobil so vzhľadom starého Mustangu ako „prvé elektrické muscle auto s neuveriteľnou akceleráciou a vysokým komfortom“. Do jeho útrob sa mal totiž dostať výkonný elektromotor s 840 konskými silami, ktorý na 100 km/h zrýchli len za 2,2 sekundy a ručička tachometra sa zastaví na maximálke 250 km/h.

Akumulátor so 100 kWh energie zasa zabezpečí dlhý dojazd až 507 km na jedno nabitie. Tieto excelentné vlastnosti má pritom dopĺňať aj interiér s vysokým komfortom, ktorý tento Mustang prevzal od Tesly Model S. Práve na jej kabínu odkazuje vertikálne orientovaný dotykový displej a jednoduché prvky palubnej dosky, ktorá si sčasti zachovala črty z pôvodného Mustangu.

Nenechaj si ujsť
Kalašnikov má konkurenciu pre Teslu: Elektromobil, ktorý v sebe skrýva kus histórie

K tomu všetkému sa podľa Aviar Motors pridávajú aj rôzni jazdní asistenti, ktorí sa majú postarať o pohodlie a bezpečnosť počas jazdy. Spoločnosť už dokonca pre potencionálnych záujemcov ukázala aj prvé fotografie tohto čiste elektrického Mustangu. Dynamický vzhľad a veľké kolesá mu tak dodávajú charakter originálneho predchodcu z roku 1967, avšak teraz po stlačení pedálu už nebude počuť burácajúci motor V8.

V Aviar Motors však zatiaľ neprezradili, kedy plánujú výrobu tejto novinky spustiť, ba ani to, za akú cenu sa bude predávať. Na oficiálnej stránke si môže zákazník cenu vypýtať na požiadanie a odhadovaná doba produkcie je zhruba 6 mesiacov. Pri takomto projekte sa však môže veľa vecí rýchlo zmeniť a budúci majitelia tak na svoju elektrickú R67-ku môžu čakať ešte o čosi dlhšie.