Fanúšikovia amerických retro automobilov si určite spomínajú aj na záver 60-tých rokov, kedy Ford ukázal svojho vylepšeného Mustanga. Po viac ako 50 rokoch sa aj tento kúsok chce prispôsobiť dobe elektromobilov. Ruský startup sa rozhodol vyrábať starý Mustang z roku 1967, no s výbavou, ktorá je doménou moderných elektromobilov a tiež známych Tesiel.

História tohto modelového radu sa začala písať ešte koncom roka 1964, kedy Ford predstavil prvý Mustang. Jeho výroba sa naplno rozbehla v roku 1965, no neskôr na tento model čakalo niekoľko vylepšených verzií. Automobilka potom v roku 1697 predstavila verziu, ktorá prešla redizajnom a stala sa inšpiráciou aj pre ruský startup Aviar Motors. Kým pôvodný Mustang pod svojou kapotou skrýval veľký americký osemvalec, jeho mladšia replika dostane poriadne výkonný elektromotor a veľkú batériu.

Výkonnú V8-ku nahradí ešte silnejší elektromotor

Spoločnosť stojaca za týmto projektom, ktorý je nazvaný ako „R67“, popisuje tento elektromobil so vzhľadom starého Mustangu ako „prvé elektrické muscle auto s neuveriteľnou akceleráciou a vysokým komfortom“. Do jeho útrob sa mal totiž dostať výkonný elektromotor s 840 konskými silami, ktorý na 100 km/h zrýchli len za 2,2 sekundy a ručička tachometra sa zastaví na maximálke 250 km/h.

Akumulátor so 100 kWh energie zasa zabezpečí dlhý dojazd až 507 km na jedno nabitie. Tieto excelentné vlastnosti má pritom dopĺňať aj interiér s vysokým komfortom, ktorý tento Mustang prevzal od Tesly Model S. Práve na jej kabínu odkazuje vertikálne orientovaný dotykový displej a jednoduché prvky palubnej dosky, ktorá si sčasti zachovala črty z pôvodného Mustangu.

Nenechaj si ujsť
Kalašnikov má konkurenciu pre Teslu: Elektromobil, ktorý v sebe skrýva kus histórie

K tomu všetkému sa podľa Aviar Motors pridávajú aj rôzni jazdní asistenti, ktorí sa majú postarať o pohodlie a bezpečnosť počas jazdy. Spoločnosť už dokonca pre potencionálnych záujemcov ukázala aj prvé fotografie tohto čiste elektrického Mustangu. Dynamický vzhľad a veľké kolesá mu tak dodávajú charakter originálneho predchodcu z roku 1967, avšak teraz po stlačení pedálu už nebude počuť burácajúci motor V8.

V Aviar Motors však zatiaľ neprezradili, kedy plánujú výrobu tejto novinky spustiť, ba ani to, za akú cenu sa bude predávať. Na oficiálnej stránke si môže zákazník cenu vypýtať na požiadanie a odhadovaná doba produkcie je zhruba 6 mesiacov. Pri takomto projekte sa však môže veľa vecí rýchlo zmeniť a budúci majitelia tak na svoju elektrickú R67-ku môžu čakať ešte o čosi dlhšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú