Inžinieri a vynálezcovia sa už odjakživa snažia zlepšovať spôsoby dopravy, ktoré využíva celé ľudstvo. A odkedy medzi nás prišli autá, šikovní technici prišli s ohromným množstvom alternatív ku klasickým spaľovacím motorom. Až dodnes sa však žiadne z nich výraznejšie neuchytili.

Kým teraz konečne začína “elektrická” revolúcia, v minulosti vznikli oveľa šialenejšie typy pohonu. Chrysler s turbínovým motorom je ešte nič v porovnaní s konceptom Ford Nucleon, ktorý vznikol v 60-tych rokoch.

Pojazdná elektráreň

Automobilových konceptov s jadrovým pohonom sa v minulom storočí, počas atómovej éry, vyskytlo niekoľko. Ford Nucleon je z nich však zrejme ten najikonickejší a najšialenejší. Kým turbínový Chrysler nemal ku konvenčnému autu tak ďaleko, Ford Nucleon je totálny opak.

Výsledné auto malo dosahovať šírku 196,6 cm a dĺžku 508,7 cm. Malo so sebou vláčiť malý jadrový reaktor. Aj keď znie tento nápad absolútne šialene, v teoretickej rovine nie je až tak nereálny či nebezpečný.

Ford

Tento nápad predsa vznikol v dobe, keď Spojené štáty chceli stavať diaľnice atómovými bombami a ľudia si mysleli, že všetky domáce spotrebiče budú mať vlastný jadrový reaktor.

Neprekonateľný dojazd?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú