Inžinieri a vynálezcovia sa už odjakživa snažia zlepšovať spôsob dopravy, ktorý celé ľudstvo využíva. A odkedy medzi nás prišli autá, šikovní technici prišli s ohromným množstvom alternatív klasických spaľovacích motorov, až dodnes sa však žiadne z nich neuchytili.

Až teraz začína “elektrická” revolúcia, no v minulosti vznikli oveľa šialenejšie typy pohonu. Chrysler s turbínovým motorom je však nič v porovnaní s konceptom Ford Nucleon, ktorý vznikol v 60-tych rokoch.

Ford Nucleon – pojazdná elektráreň

Automobilových konceptov s jadrovým pohonom sa v minulom storočí, počas atómovej éry, vyskytlo niekoľko. Ford Nucleon je z nich však zrejme ten najikonickejší a najšialenejší. Kým turbínový Chrysler nemal ku konvenčnému autu tak ďaleko, Ford Nucleon je totálny opak.

Výsledné auto malo dosahovať šírku 196,6 cm a dĺžku 508,7 cm. Malo so sebou vláčiť malý jadrový reaktor. Aj keď znie tento nápad absolútne šialene, v teoretickej roviny nie je až tak nereálny či nebezpečný.

Ford

Tento nápad ale vznikol v dobe, keď Spojené štáty chceli stavať diaľnice atómovými bombami a ľudia si mysleli, že všetky domáce spotrebiče budú mať vlastný jadrový reaktor.

Neprekonateľný dojazd?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú