Asus si na prebiehajúcom veľtrhu Computex 2018 vysluhuje veľkú pozornosť. Po hernom smartfóne či ultrabooku s displejom namiesto touchpadu, prináša tento výrobca aj zaujímavý pohľad do potenciálnej budúcnosti notebookov.

Asus Precog je koncept notebooku, ktorý ponúka netradičnú funkcionalitu. Okrem displeja na štandardnom mieste, totiž prináša ešte jeden, tentoraz však na mieste, kde vídame klávesnicu s touchpadom. Špecifikácie obrazoviek výrobca bližšie nešpecifikoval, no podľa neoficiálnych informácií by mohlo ísť o 4K panely. Notebook však ponúka aj ďalšiu funkcionalitu. Pánty zariadenia totiž umožňujú pretočenie displejov o 360 stupňov.

Vďaka tomu ponúka Asus Precog využitie pri rôznych situáciách. Výrobca na svojich stránkach promuje štyri špeciálne režimy. V tom klasickom môže dolný displej ponúknuť digitálnu klávesnicu, ale aj náhľady z rôznych aplikácií, ako napríklad YouTube. V režime kniha používateľ ocení najmä jednoduché rozdelenie obrazovky. Úplné otočenie zas umožní využívanie v štýle tabletu a rôzne možnosti má aj ploché položenie.

Asus však prezentuje aj umelú inteligenciu, ktorá je súčasťou konceptu. Systém tak napríklad automaticky upravuje rozdelenie aplikácií a prispôsobuje zážitok danému používateľovi. Mnohé úlohy plnia digitálni asistenti Cortana a Alexa. Systém zároveň automaticky deteguje, akým spôsobom používateľ interaguje so zariadením (dotyk prstom či stylusom) a automaticky prispôsobuje dostupné možnosti.

Asus Precog je stále len konceptom, ktorý však ukazuje, akým smerom sa môžu vydať výrobcovia pri notebookoch. Síce bližšie nešpecifikoval špecifikácie, avšak Asus má mať reálne plány premeniť tento koncept do reálneho produktu pre používateľov. Dočkať by sme sa mohli už v pirebehu budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom