Každý, kto sa kryptomenám aspoň trochu rozumie, by mal vedieť, že pri ťažbe sú veľmi dôležité grafické karty. Hlavnú rolu zohráva ich výkon, no aj počet.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Spoločnosť Asus najnovšie predstavila základnú dosku, ktorá je doslova zlatou baňou pre mínerov. O jej účeli hovorí aj názov B2560 Mining Expert. Táto základná doska obsahuje až osemnásť slotov PCIe x1 a jeden fyzický slot x16. Tým pádom je do nej teoreticky možné zapojiť rekordných 19 grafických kariet. Takýto vysoký počet vyžaduje aj nadmerné množstvo energie, ktoré Asus vyriešil troma 24-pinovými ATX konektormi. Kým primárny 24-pinový konektor napája hlavné aspekty (vrátane čipsetu a USB portov), zvyšné dva sa starajú o prísun energie do PCIe slotov.

Avšak na základnej doske sa prekvapivo nenachádza žiadne napájanie alebo resetovacie tlačidlá, ktoré by sa pre tento typ produktu určite hodili. Takáto exkluzivita ale má viacero háčikov. Súčasné ovládače od NVIDIE a AMD totiž podporujú maximálne osem grafických kariet v jednom systéme. Základná doska navyše nie je vhodná pre začiatočníkov, ktorí objavili virtuálne meny a ihneď si nimi chcú začať zarábať. Tento kúsok od Asusu vyžaduje pokročilé znalosti v skladaní počítačov, keďže umiestniť 19 grafických kariet na jednu základnú dosku nie je vôbec jednoduché.

Nenechaj si ujsť
Grafické karty AMD RX Vega 56 a Vega 64 sú predsa len lepšie ako NVIDIE. Potvrdili to výsledky z benchmarkov

Nevyhnutnosťou sú špeciálne PCIe redukcie, do ktorých sa grafické karty zapoja a následne pomocou dlhého kábla pripoja na základnú dosku. Otázna je tiež dlhodobá ziskovosť a či sa takáto investícia vôbec oplatí. Napríklad grafické karty Radeon RX 570/580 a GeForce GTX 1060 dokážu vyťažiť zhruba iba 1.50 dolára denne a GTX 1070 vynáša mínerom 2 doláre denne. Základná doska by možno bola omnoho zaujímavejšia v máji a júni, kedy sa zisky pohybovali na úrovni až 4-5 dolárov každý deň. Tak či onak, Asus B2560 Mining Expert sa dostane do predaja už v najbližších týždňoch, a to za prijateľných 150 dolárov (127 €).

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
100%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.