Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Len prednedávnom sme informovali o ďalšej misii spoločnosti SpaceX, ktorej sa poprvýkrát v tomto roku podarilo vyniesť na orbitu Zeme ďalšiu várku satelitov Starlink. Práve tieto zariadenia však v pondelok 6. januára spôsobili nezvyčajný úkaz na nočnej oblohe nad Slovenskom, o teme píše portál Interez. Ľudia mohli pozorovať prelet série satelitov Starlink, ktoré sa na oblohe javili ako pás prelietajúcich svetiel, čo mohlo mnohých poriadne prekvapiť.

Elon Musk chce do vesmíru vyslať ďalšie tisícky týchto satelitov, ktoré však kvôli svojmu povrchu spôsobujú problémy astronómom pri pozorovaní nočnej oblohy. Jav, ktorý prekáža aj komunite vedcov z celého sveta, sa ukázal aj nad Slovenskom. Reflektívny povrch satelitov totiž intenzívne odráža slnečné svetlo. Túto situáciu už rieši aj SpaceX. Spoločnosť totiž po odhalení problému začala experimentovať systémom pokus-omyl a jeden zo 60 naposledy vynesených satelitov má upravený povrch, aby menej intenzívne odrážal svetlo.

Satelity Starlink mohli vyľakať ľudí aj na Slovensku

Situáciu komplikuje aj fakt, že SpaceX chce na orbitálnu dráhu dostať až 12 000 týchto satelitov, a tak sa problémy astronómov môžu postupom času poriadne zhoršiť. Rovnako tak zrejme budeme môcť častejšie pozorovať aj udalosť, ktorú na videu zachytil čitateľ portálu Interez v Banskej Bystrici. Pri pohľade na nočnú oblohu totiž uvidel prelietajúci pás za sebou idúcich svetiel, čo mohlo pripomínať aj lietadlá. Ako sa však nakoniec ukázalo, išlo o satelity Starlink, ktoré boli do vesmíru vynesené ešte v jednej z predošlých misií.

Zobraziť celú galériu (1)
Pôvodné video nájdeš na portáli Interez.sk. Zdroj fotografie: Screenshot/Interez.sk

Video nájdeš na tomto odkaze.

„Nič podobné som dovtedy na oblohe nevidel. Najskôr som si myslel, že ide o lietadlá, možno presun tých vojenských, vzhľadom na aktuálnu situáciu v Iraku,“ napísal pre Interez.sk čitateľ Martin z Banskej Bystrice.

So stále väčším množstvom týchto satelitov na obežnej dráhe sa teda môžu podobné pozorovania opakovať častejšie, hoci by v budúcnosti už nemuseli byť odrazy svetla tak intenzívne.

Pokiaľ sa totiž preukáže, že špeciálny náter na 1 zo 60 posledných satelitov efektívne znižuje odrážavosť svetla od ich povrchu, môže SpaceX takúto úpravu spraviť aj pri budúcich misiách. V ďalšom období plánuje spoločnosť naďalej pokračovať vo vynášaní týchto satelitov do vesmíru, ktoré majú poskytnúť rýchle internetové pripojenie po celom svete.

Budúcnosť môže priniesť na nočnú oblohu viac takýchto svetiel

V októbri firma navyše požiadala o povolenie na vypustenie ďalších 30 000 satelitov. Musk tak plánuje „obsypať“ obežnú dráhu našej planéty množstvom satelitov, ktoré budú na orbitu posielané v nadchádzajúcich misiách. Každá z nich pritom vynesie do vesmíru ďalších 60 satelitov v rozmedzí niekoľkých týždňov.

Intenzívna snaha SpaceX o pokrytie Zeme internetom tak robí vrásky na čele astronómom, no bežný laik bude môcť pozorovať podobné prelety svetiel na nočnej oblohe častejšie. Pokiaľ chceš zistiť, kedy budú satelity Starlink prelietavať nad Slovenskom najbližšie, stačí navštíviť tento web a zadať svoju polohu. Následne budeš môcť vidieť budúce prelety satelitov aj nad našou krajinou.

Portál Interez.sk patrí pod vydavateľstvo Startitup Group, ktoré prevádzkuje aj FonTech.sk

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú