Kolaborácia vedeckých tímov z Čínskej akadémie vied a univerzity Eberharda Karlsa v Nemecku priniesla vytúžené ovocie v podobe veľkolepého objavu. Tým je podľa dostupných informácií objavenie doposiaľ najsilnejšieho magnetického poľa vo vesmíre, ktoré mnohonásobne prekračuje všetky ostatné detegované magnetické polia, informoval portál Newatlas.

Vo výskume publikovanom v žurnále The Astrophysical Journal Letters vedci uvádzajú, že objav učinili najmä vďaka pozorovaniu silných röntgenových signálov pochádzajúcich z neutrónovej hviezdy.

Röntgenové pulzary

Konkrétne vedci študovali hviezdu s označením GRO J1008-57, ktorá je zaradená do zoznamu röntgenových pulzarov.

Pulzary sú vysoko zmagnetizované a rotujúce neutrónové hviezdy, ktoré sú silným zdrojom elektromagnetického žiarenia, pričom intenzita pozorovaného žiarenia sa pravidelne mení v závislosti od rýchlosti ich rotácie. V súčasnosti rozlišujeme tri druhy pulzarov, ktoré sa navzájom odlišujú ústredným zdrojom energie – pulzary poháňané rotáciou, röntgenové pulzary a magnetary.

Okrem iného vedci na základe štúdia pulzarov dokázali potvrdiť aj  teóriu takzvanej univerzálnosti voľného pádu“. Čo toto zistenie pre nás znamená, si môžeš prečítať v tomto článku.

GRO J1008-57 je dvojhviezdny systém pozostávajúci z neutrónovej hviezdy a hviezdneho spoločníka v podobe „klasickej“ hviezdy. Taktiež patrí do veľmi špecifickej kategórie nazývanej „narastajúci röntgenový pulzar“ (accreting X-ray pulsar). Tento názov vychádza zo skutočnosti, že na jeho povrch neustále dopadá plazma alebo iný vesmírny materiál, čo sa prejavuje výbuchmi a emisiou röntgenového žiarenia.

Najsilnejšie magnetické pole vo vesmíre

Vedci vo svojej štúdii využili dáta, ktoré ešte v auguste 2017 zozbieralo čínske röntgenové vesmírne observatórium Insight-HXMT. Observatórium totiž v tomto období zaznamenalo cyklotrónový rezonančný rozptyl (cyclotron resonant scattering – CRSF) s hodnotou 90 kilo-elektrónvoltov, informoval web Phys.

teleskop FAST
Space.com

Podľa výpočtov uvedených v štúdii tento cyklotrónový rezonančný rozptyl zodpovedá magnetickému poľu s veľkosťou až jednej miliardy Tesla, čo je nové zaznamenané maximum.

Len pre zaujímavosť, sila magnetického poľa väčšiny neutrónových hviezd je okolo 108 Tesla a v laboratórnych podmienkach sa maximálne na Zemi podarilo vytvoriť magnetické pole s hodnotou 1200 Tesla. Čo je však ešte zaujímavejšie, vedci predpokladajú, že magnetické pole niektorých magnetarov (druh pulzarov) môže dosahovať až 100 miliárd Tesla, to sa však oficiálne potvrdiť zatiaľ nepodarilo.

Vo vedeckej obci tiež prevláda názor, že magnetary sú zdrojom záhadných mimozemských signálov nazývaných FRB (Fast Radio Burst), ktoré sa v pravidelných intervaloch objavujú na Zemi už od roku 2007.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP