Alkohol je vo vesmíre predmetom oficiálnych výskumov a tento fakt je verejne známy. Málokto však tuší, že astronauti do vesmíru potajme pašujú alkohol aj na pitie a spríjemňujú si tak pobyt na obežnej dráhe, píše Futurism.

Idea svätého astronauta

Pod človekom v zamestnaní astronauta si väčšina z nás predstaví to najlepšie, čo ľudstvo ponúka. Disciplinovaných odborníkov s tvrdým výcvikom, ktorí sa často vyznajú aj v rôznych vedeckých a technických oblastiach, ktoré napomáhajú vykonávaniu ich práce napríklad na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Tam je ich denný harmonogram pod prísnym drobnohľadom a na prvý pohľad sa zdá, že prepašovať tam alkohol je prakticky nemožné.

Aj keď všetky tie klady pri astronautoch skutočne platia, ešte vždy sú predovšetkým ľudia a nech je človek akokoľvek odhodlaný a oddaný svojej práci, svoj svoj pobyt vo vesmíre si chce aspoň trochu užiť. K takémuto vychutnaniu si vesmírnej expedície mnohým ľuďom pomôže práve kvapka chutného alkoholu, ktorý astronauti už roky tajne pašujú na ISS.

Astronauti Shannon Walker, Victor Glover, Mike Hopkins a Soichi Noguchi vo vesmírnych oblekoch od SpaceX. Zdroj: NASA HQ Photo/Flickr

Je to malý dúšok pre človeka…

Ako potvrdil astronaut NASA Clayton Anderson, ktorý strávil na ISS 5 mesiacov, absencia alkoholu na jej palube je napriek tvrdeniam vesmírnej agentúry nepravdivá. Astronauti pašovali koňak do vesmíru napríklad v dutých knihách, plastových boxoch so štítkom „džús“ či dokonca vo vlastných skafandroch.

Kvôli tomu držali pred letom prísnu diétu, aby prešli cez hmotnostné požiadavky aj s fľašami alkoholu pri sebe. Ruskí kozmonauti ho využívajú pre jednoduchší spánok a nahrádzajú tým tabletky, ktoré volia skôr americkí astronauti.

Neodvratne sa tiež blíži civilné cestovanie do vesmíru a posádky týchto letov nespadajú pod vládne agentúry. Astronauti na ISS si prísun alkoholu prísne regulujú a udržiavajú sa v triezvom stave, no turista na palube Starship na vyhliadkovom lete okolo Mesiaca až tak opatrný byť nemusí.

Nemá totiž na starosti dôležité vedecké experimenty, ani sa od neho neodvíja bezpečnosť celého plavidla. Určité obmedzenia sa určite vyskytnú, rovnako ako sa vyskytujú aj v lietadlách, ale nie tak prísne, ako na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Wikimedia/NASA

…no jedna veľká fľaša pre ľudstvo

Alkohol je predmetom vesmírneho výskumu už dlhšiu dobu. Minulý rok sa na palube kapsuly Cygnus dostali na ISS fľaše s červeným vínom Bordeaux.

Dôvodom je výskum jeho dozrievania v mikrogravitácii. Ako sa ukázalo, v 90. rokoch minulého storočia takéto prostredie urýchľuje niektoré biologické procesy v kvasniciach. Práve preto je aj výskum alkoholických nápojov v dlhodobom beztiažovom stave oprávnený. Dôležitý je tiež výskum vplyvu alkoholu na ľudské telo v podmienkach mikrogravitácie, kde môže mať úplne iné následky ako na Zemi.

Je tiež naivné predpokladať, že budúci kolonisti Mesiaca a Marsu si nebudú chcieť svoj pobyt na cudzích telesách užiť rovnako, ako si ho užívame my na modrej planéte. Ako informuje Supercluster, prvým alkoholickým nápojom vyrobeným mimo Zeme sa pravdepodobne stane pivo, keďže jeho produkcia je pomerne jednoduchá a obsahuje menej krokov než víno.

Nech už je naša budúcnosť akokoľvek temná, zdá sa že vždy nájdeme spôsob ako si ju spríjemniť chutným drinkom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú