Aston Martin predstavuje vrchol britského automobilového priemyslu. Aktuálne vyrukoval s novinkou, ktorá sa názvom inšpirovala v staronordickej mytológii. Aston Martin Valhalla, ako uvádza portál TopGear, je takmer 1000-koňová beštia a „Valkyrie pre masy“.

Novinka vychádza z konceptu AM-RB 003 a musíme uznať, že názov „Valhalla“, ktorý označuje miesto, kam podľa staronordickej mytológie po smrti putujú padlí hrdinovia, mu rozhodne pristane viac.

Aston Martin

Aston Martin Valhalla ale rozhodne nie je žiadnym padlým hrdinom, práve naopak, ide o hybridnú beštiu s výkonom rovných 937 koní, ktorá bude na cestách a okruhu až veľmi živá. O pohon sa totiž stará benzínová V8 s objemom 4 litre, ktorú „dofukuje“ až dvojica turbodúchadiel.

Výkon výhradne spaľovacieho motora činí pri 7200 otáčkach až 730 koní. Tento agregát pritom pochádza z produkcie AMG.

Valhalla je však aj hybrid a spaľovaciemu motoru dopomáha dvojica elektromotorov, jeden na prednej a druhý na zadnej náprave. Elektromotory sú schopné samy o sebe vyvinúť výkon viac ako 200 koní. O radenie sa v tomto prípade stará 8-stupňová dvojspojková prevodovka od spoločnosti Graziano, informuje CarAndDriver.

NEPREHLIADNI
Peugeot sa vracia na Le Mans. Postavil exotický hyperšport s vyše 650 koňmi a hybridným pohonom

Neuveriteľné zrýchlenie

Ohromný výkon tohto Aston Martinu vyzerá v číslach nasledovne. Z 0 na 100 km/h tento superšport zrýchli už za 2,5 sekundy. Maximálna rýchlosť Valhally je 350 km/h a výrobca tvrdí, že auto zvládne zajazdiť okruh Nürburgring Nordschleife za 6 minút a 30 sekúnd. V kategórii produkčných áut je aktuálne držiteľom rekordu Porsche 911 GT2 RS s časom 6:43.3.

Aston Martin

Čo sa týka elektrickej časti pohonu, ide o 400 V sústavu so 6,1 kWh batériou, ktorú využíva divízia AMG v kooperácii s ich novými štvorvalcovými motormi, píše Aston Martin na svojom webe.

Valhalla je tiež schopná jazdiť v čisto elektrickom režime. Vzhľadom na veľmi malú batériu je však dojazd na úrovni 15 km, v elektrickom režime je navyše poháňaná iba predná náprava a maximálna rýchlosť je v takomto prípade obmedzená na 130 km/h.

Aston Martin

S hmotnosťou iba 1 550 kg a výkonom takmer 1000 koní ide ale skutočne o extrémny superšport, ktorý môže zlomiť nejeden rýchlostný či traťový rekord. Valhalla je navyše technologicky vyspelá, ponúka bezpečnostné vychytávky ako adaptívny tempomat, automatické bezpečnostné brzdenie či sledovanie mŕtveho uhla.

NEPREHLIADNI
Bomba z automobilového sveta. Bugatti smeruje pod značku Rimac

Po bokoch sa nachádzajú klasické spätné zrkadlá, ktoré sú doplnené stredovým „virtuálnym“ zrkadlom, to prenáša obraz do interiéru z kamery v zadnej časti auta. Aston Martin oznámil, že Valhalla dostáva aj úplne nový infotainment, ktorý je už plne dotykový a ktorý má byť maximálne intuitívny.

Cena novinky zatiaľ známa nie je, no očakáva sa niekde na hranici 680 000 €. To je v porovnaní s Aston Martin Valkyrie, ktorej cena sa pohybuje na úrovni vyše 2,5 milióna eur, skutočne parádna suma.

Je pravda, že Valkyrie je o niečo výkonnejšia a značne exkluzívnejšia, nakoľko vyrobených bude iba 150 kusov, no aj Valhalla rozhodne zaujme na cestách. Prvé kusy by mali k zákazníkom doraziť už v roku 2023.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom