Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už dnes preletí cez vrchné vrstvy zemskej atmosféry asteroid 2023 BU, ktorý objavil astronóm Genadij Borisov len pred niekoľkými dňami 21. januára, vysvetľuje portál SPACE. Okolo Zeme síce preletí nebezpečne blízko, avšak odchýlka trajektórie je minimálna a vďaka jeho veľkosti sa o žiadnu významnú hrozbu nejedná.

Nižšie ako satelity

Asteroid 2023 BU preletí okolo Zeme vo vzdialenosti len 3 506 km, čo je dokonca nižšie, než obežné dráhy niektorých satelitov a dostatočne nízko na to, aby objekt prechádzal veľmi riedkymi vrstvami zemskej atmosféry. Najbližšie sa dostane o 22:17 nášho času, avšak napriek nesmierne malej vzdialenosti nebude možné ho tak ľahko pozorovať.

Jeho priemer sa totiž pohybuje len medzi 3,8 až 8,5 m a okolo nás presviští relatívnou rýchlosťou približne 33 480 km/h. Vzdialenosť, v akej okolo Zeme preletí, je prekvapivá, keďže niektoré satelity na geostacionárnej obežnej dráhe sú až vyše 35 000 km nad zemským povrchom. Za jeho objavom stojí astronóm Genadij Borisov, ktorý ho objavil z observatória MARGO na okupovanom Kryme.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Keďže je 2023 BU príliš malý na pozorovanie voľným okom alebo menším amatérskym teleskopom, je možné použiť virtuálny teleskop na webovej stránke The Virtual Telescope Project 2.0. Na tejto stránke bude tiež prebiehať živé vysielanie, ktoré pokryje prelet asteroidu 2023 BU okolo Zeme a začne o 20:15 nášho času.

Objavil medzihviezdny objekt

Genadij Borisov stojí aj za objavom medzihviezdneho objektu 2I/Borisov, ktorý je vôbec prvou kométou svojho druhu a len druhým medzihviezdnym objektom, ktoré ľudstvo zaznamenalo.

Asteroid typu Apollo

2023 BU je typu Apollo, teda aj keď jeho orbita pretína obežnú dráhu Zeme, väčšina z nej sa nachádza mimo našej trajektórie. Slnko obehne raz za 425 dní a najbližších 13 rokov sa k našej planéte nijak významne nepriblíži. Tento asteroid nie je rizikový len kvôli tomu, že je jeho trajektória pomerne stabilná a do zajtra sa veľmi zmeniť nedokáže, ale tiež vďaka svojej veľkosti.

NASA

Asteroid s takýmito rozmermi totiž s najväčšej pravdepodobnosti zhorí v atmosfére a ak jeho úlomky prežijú, pravdepodobne dopadnú len do oceánu. Problém by mohol nastať v prípade, že takéto úlomky dopadnú na obývané územie. K čomusi takému ale dochádza pomerne často a nejedná sa o žiadne väčšie katastrofy, skôr veľmi lokálne škody na majetku jedného človeka.

K podobnému prípadu došlo koncom roka 2021, kedy dopadol meteorit do spálne ženy v kanadskom mestečku Golden.

Každoročne dopadnú na povrch Zeme stovky ton medziplanetárneho prachu a malých meteoritov, pričom obrovské asteroidy neustále lietajú v okolí našej planéty. Avšak šanca, že dopadne práve na niekoho dom, a ešte k tomu do postele, v ktorej práve spí, je extrémne nízka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú