Vzdušné sily Spojených štátov amerických zlomili jedinečný rekord, ktorý sa držal už vyše 30 rokov, informuje Interesting Engineering. Raketové sane počas dôležitého testu dosiahli rýchlosť, o ktorej môžu lietadlá len snívať a majú potenciál zásadne posunúť technológie vpred.

Najrýchlejšie sánky

Vynález ako raketové sane znie sprvu totálne zbytočne, v skutočnosti však zohráva veľmi dôležitú úlohu. Inžinieri toto zariadenie používajú za účelom testovania špičkových leteckých technológií, či už sa jedná o konkrétne komponenty alebo aerodynamické prvky, ktoré sú pri letoch v takýchto rýchlostiach obzvlášť dôležité a zohrávajú kľúčovú úlohu v životnosti trupu stroja.

846. testovací oddiel na Základni Vzdušných síl Holloman (HHSTT) v Novom Mexiku dokázal zachrániť raketové sánky, ktoré počas nedávneho testu dosiahli neuveriteľnú rýchlosť Mach 5,8, teda vyše 7 000 km/h , vysvetľuje EurAsia Times. Jedná sa tak o najrýchlejšie sane za posledných viac ako 30 rokov.

US Air Force

Základňa slúži predovšetkým na testovanie moderných zbraní, keďže hypersonické strely sú najnovším „módnym“ výkrikom špičkových armád. Takéto pozemné testovanie pri vysokých rýchlostiach inžinierom umožňuje skúmať komponenty aj po teste, čo je pri letových skúškach oveľa komplikovanejšie.

Vojenská revolúcia

Vývoj a testovanie hypersonických striel je pre armádu v dnešnej dobe jednou z najdôležitejších oblastí inovácií. Vlastné strely tohto druhu má vo svojom arzenáli aj Čína či Rusko, ktoré ich dokonca používa aj na Ukrajine.

Drží niekoľko rekordov

Základňa HHSTT funguje už od roku 1949 a Spojené štáty sa jej ani po trištvrte storočí sa jej nechcú vzdať. Keď ju po prvý raz vybudovali, jej trať merala na dĺžku len 1 021 m a časom sa rozrástla na úctyhodných 15 536 m, čo je pri extrémne rýchlych strojov v podstate nevyhnutné.

V roku 2003 zlomili rekord v rýchlosti testovacích saní, ktoré dosiahli rýchlosť Mach 8,6, teda viac ako 10 000 km/h, teda takmer 3 km/s. Inžinierskym tímom z HHSTT sa v minulosti podarilo ďalší úctyhodný kúsok, keď zastavili sane idúce rýchlosťou takmer 2 km/s.

United States Air Force

„To čo ste dokázali označilo najrýchlejšie opätovné získanie jednokoľajových saní za viac ako 30 rokov a po prvý raz čo sme opakované získali znovu použiteľné sane pri takejto rýchlosti,“ vyhlásil veliteľ Paul Dolce a dodal, že tento míľnik zásadne pomôže v ďalšom vývoji hypersonických zariadení, píše TheWarzone.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP