Archeológovia v severnej Arábii objavili mesto z doby bronzovej s rozsiahlou sieťou hradieb. Prináša nový pohľad na vývoj urbanizácie na Arabskom polostrove. V starovekom meste mohlo žiť zhruba 500 ľudí, informuje o tom portál Express.

Zabudnuté mesto

Medzinárodný tím archeológov pod vedením Guillauma Charlouxa odkryl 4 400 rokov starú osadu z doby bronzovej s názvom al-Natah. Nachádza sa nachádza pri Al-‚Ula v oblasti Hidžáz v Saudskej Arábií. Štúdia bola publikovaná v časopise PLOS ONE.

Staroveká osada bola podľa archeológov obývaná medzi rokmi 2400 – 1500 p.n.l. a mala rozlohu 1,5 hektára. Bola obkolesená hradbami a skladala sa z centrálnej časti a obytnej štvrte. Medzi domami sa dodržiavali štandardné architektonické usporiadanie a boli spojené úzkymi uličkami v oáze Khaybar v severozápadnej Saudskej Arábii. Architektúra sa podobá iným miestam z doby bronzovej v severnej Arábii.

Guillaume Charloux/PLOS ONE

„Hoci tieto osady boli vo všeobecnosti menšie a menej „spoločenskopoliticky zložité“ ako ich súčasníci v Levante a Mezopotámii“, uvádzajú autori štúdie. „Po prvý raz v severozápadnej Arábii archeológovia objavili malé mesto z doby bronzovej spojené s rozsiahlou sieťou hradieb, čo vyvolalo otázky o ranom rozvoji miestneho urbanizmu,“ napísali vedci.

Neďaleko sa nachádza aj pohrebisko a pohrebné zvyky naznačujú existenciu „sociálnej stratifikácie,“ píše archeológ Charloux v časopise. Odhaduje sa, že v tejto osade mohlo žiť asi 500 obyvateľov.

Guillaume Charloux/PLOS ONE

Nový pohľad na urbanizáciu

Podľa doterajších zistení, zrejme v danej oblasti dominovali kočovné skupiny a krajina bola „posiata“ opevnenými oázami al-Natah. Podľa archeológov to naznačuje „pomalú“ cestu k urbanizácii v porovnaní s inými oblasťami.

„V porovnaní so susednými oázovými centrami sa domnievame, že severozápadná Arábia počas doby bronzovej – v ktorej prevažne dominovali skupiny pastierskych nomádov a už bola integrovaná do sietí diaľkového obchodu – bola posiata vzájomne prepojenými monumentálnymi oázami sústredenými okolo malých opevnené mestá,“ opísali autori štúdie.

„A v porovnaní so súčasnou situáciou v južnej Levante si tiež myslíme, že archeologický záznam svedčí o „nízkej urbanizácii“ (alebo „pomalom urbanizme“) pôvodom zo Severnej Arábie, čo svedčí o slabej, ale zvyšujúcej sa spoločenskej zložitosti v ranom období. a stredná doba bronzová,“ dodávajú autori.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP