Od konferencie WWDC 2021 uplynul už viac ako týždeň a vývojári mali možnosť sa v jej priebehu zoznámiť so všetkými novinkami, ktoré si Apple pre tento rok pripravil. Najhlavnejšou témou pre bežného používateľa však bolo predstavenie nových verzií operačných systémov pre zariadenia spoločnosti.

Apple ale sklamal na plnej čiare, a to, čo taký Google považuje za obyčajnú aktualizáciu aplikácií, kalifornský gigant prezentoval ako vylepšený operačný systém. Poďme však pekne poporiadku. Po minuloročnom WWDC 2020, ktoré sa prvýkrát nieslo v duchu virtuálneho predstavenia, očakávali používatelia Apple produktov viac.

Viac viditeľných zmien a viac funkcionalít pre ich nie práve lacné zariadenia. Počas posledných 12 mesiacov sa internetom šírili najrôznejšie správy o všemožných vylepšeniach, ktoré si Apple údajne podľa „dôveryhodných“ zdrojov pripravoval práve na konferenciu WWDC 2021. Kde však ostali?

Miesto nového systému sme sa dočkali aktualizácií aplikácií

Úprimne povedané, Apple sa tento rok na potreby používateľov vykašľal. Takmer. Áno, áno, predstavil zásadné novinky pre FaceTime, ktorý sa púšťa do teritória Facebooku a chce sa stať ešte lepšou komunikačnou aplikáciou. Áno, priniesol vylepšenia pre iMessage, Mapy, Fotky a ďalšie aplikácie, vďaka ktorým vylepšuje celkový používateľský zážitok. Chýbala však tomu iskra.

NEPREHLIADNI
iOS 15 je tu. Apple množstvom vylepšení sklamal, zlepšil ale používanie

Nie taká iskra, alebo ak chcete, tak „punc“, ktorý dokáže dodať Apple svojim softvérovým a hardvérovým produktom. Ale iskra, ktorá by používateľa iPhonu či takého iPadu skutočne potešila a nadchla ho z veľkých noviniek. Nestalo sa. Opäť sa tak vraciam k úvodným vetám.

UrAvgConsumer/YouTube

Apple skutočne predstavil predovšetkým aktualizované verzie svojich vlastných aplikácií, čo mohol pokojne spraviť aj počas akéhokoľvek iného mesiaca v roku aj bez toho, aby pútal pozornosť tak význačnou konferenciou, akou WWDC býva.

Apple

Používatelia iPhonov sa vlani dočkali nových widgetov, ktoré však nie sú interaktívne. Tento rok sa nič nezmenilo. Nezmenil sa opäť ani dizajn samotného systému, ktorý je už po toľkých rokoch pre mnohých opozeranou rozprávkou. Necháp ma zle, no Google v tomto roku schoval predstaveným Androidom 12 a jeho novinkami na I/O 2021 celý Apple do vrecka ľavou zadnou.

Zaiste, okopíroval viacero fičúr, ktoré ukázala konkurencia vlani, no aj také „kopírovanie“ je svojim spôsobom zdravé pre konkurenčný boj. Apple na oplátku stavia neraz na obdobnú stratégiu, no tento rok to bola skutočne NUDA. Tento rok sa Apple neunúval ani len kopírovať a do nového iOS 15 nepriniesol prakticky nič zásadné, čo by už na prvý pohľad upútalo pozornosť.

Freepik

Väčšími novinkami sa môže pýšiť iPadOS 15, no aj ten dostal len to, čo už malo byť štandardom vlani. Apple sa minulý rok vykašľal na knižnicu aplikácií, a tak ju do tabletov priniesol teraz. Vykašľal sa aj na lepší multitasking, ktorý vynovil v tomto roku. Že sú Skratky pre nový macOS super? Sú, no Apple ich mohol do systému pridať omnoho, omnoho, omnoho skôr.

NEPREHLIADNI
iPady sa menia na nepoznanie. iPadOS 15 prináša funkcie, po ktorých ľudia túžili roky

Jednoducho povedané, na konferencii WWDC 2021 pri predstavení nových systémov spoločnosť dobehla len to, na čo sa slušne povedané doteraz vykašľala, a to úmyselne. Myslíš, že keby Apple nechcel, nemohol by do iPadOS implementovať napríklad tak elementárny prvok, ako je sledovanie stavu kopírovania súborov? Jasné, že mohol, no nechcel.

Po roku Apple konečne umožnil využiť widgety aj priamo na domovskej obrazovke iPadov. Naozajstný „pokrok“.

Mimochodom, sledovanie stavu kopírovania a presúvania súborov prichádza až v iPadOS 15, pokiaľ by si niekto nevšimol. Apple túto „novinku“ totiž nijak zvlášť nepropagoval, zrejme od hanby. Je tomu tak aj u viacerých ďalších zmien, ktoré používatelia budú objavovať až postupom času. Tento rok sa však musia do nových systémov ponoriť omnoho viac, aby si nejaké významné novinky vôbec všimli.

Google tento rok ukázal, ako má vyzerať skutočne významná aktualizácia

Na druhej strane taký Google dal používateľom Android smartfónov jasne najavo, že im v roku 2021 prináša skutočne novú verziu systému, ktorý je už známy ako Android 12. A práve tie veľké novinky sa postarali aj o to, že sa nový systém, hoci zatiaľ v beta testovaní, stal dosiaľ najsťahovanejšou beta verziou Androidu vôbec. A ani sa tomu nedivím. Zrejme budú súhlasiť aj mnohí fanúšikovia Apple, že Google bol tento rok výrazne lepší. Teda aspoň čo sa týka predstavenia nového systému pre smartfóny.

Android 12 si totiž pre používateľov pripravil siahodlhý zoznam noviniek, vrátane výrazných zmien v používateľskom prostredí, ktoré sa dočkalo aj novej dynamickej témy pomenovanej Material You. Dostalo sa aj na vylepšenie bezpečnosti, nový panel notifikácií, nejaké to kopírovanie od Apple (indikátory zapnutie kamery, mikrofónu a pod.) alebo aj na nové animácie.

Unsplash (Úprava redakcie)

Všetky vylepšenia v Androide 12 tak majú za následok, že používateľovi sa po aktualizácii (v prípade, ak nebude čistý Android prekrytý nadstavbou výrobcu) naskytne pohľad na systém, ktorý mu dá jasne najavo, že je novou a značne vylepšenou iteráciou svojho predchodcu.

NEPREHLIADNI
Android 12 je tu a prerobili ho od základov. Dizajn sa zmenil najviac za poslednú dekádu (+prehľad nových funkcií)

To sa už ale, žiaľ, nedá tvrdiť o iOS 15, ktorý na úvod používateľa privíta akurát tak novou obrazovkou s privítaním “Hello” prevzatým z nového Macu, a tam prakticky najviditeľnejšie zmeny končia. Ako som už spomínal, pre nájdenie vylepšení v nových verziách systémov od Apple sa bude musieť používateľ posnažiť viac, aby si ich všimol a mohol ich prípadne aj doceniť.

Ktorý z nových systémov pre smartfóny priniesol tento rok podľa teba viac inovácií?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Čo však taký používateľ, ktorému je miesto FaceTime prednejšia iná aplikácia alebo miesto iMessage preferuje komunikáciu cez inú aplikáciu? Nuž, ten nielenže vylepšenia v natívnych aplikáciách Applu nedocení, ale pravdepodobne si ich ani len nemusí všimnúť a ani teda poriadne nepostrehne, že jeho iPhone dostal nejaký “veľký” update systému. Vlastne, o veľkom update sa hovoriť ani nedá.

Tak zas o rok…

Zhrnuté a podčiarknuté. Apple dal tento rok priania zákazníkov a skutočné vylepšenia pre svoje smartfóny či tablety bokom. Na WWDC 2021 si len splnil svoju “povinnosť” a používateľov nechal dúfať ďalších 12 mesiacov. Ostáva len veriť, že sa takto o rok nezopakuje rovnaký scenár a nový iOS 16 nám opäť neprinesie len väčšie aktualizácie natívnych aplikácii z dielne Apple.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP