Po dnešnom uvedení nových vylepšení pre pripravovaný iOS 15 Apple odhalil aj novinky, ktoré si pripravil pre iPadOS 15. Samostatný systém pre tablety spoločnosti, ktorý bol odvodený od kedysi využívaného iOS, prináša zásadné zmeny, ktoré markantne zlepšia multitasking na veľkej obrazovke a poskytnú možnosti, ktoré si používatelia žiadali.

iPadOS je dlhodobo kritizovaný za nedostatok možností, ktoré by mohol Apple vypustiť, aby výrazne zlepšil potenciál iPadov. Teraz sa používatelia dočkali. iPadOS 15 poskytne omnoho lepší zážitok z používania viacerých aplikácií, rozdelenej obrazovky, widgetov, ale aj takého písania poznámok.

Domovská obrazovka dostáva žiadané novinky

Začnime najväčšou zmenou, ktorá sa odohrá na domovskej obrazovke. Tá konečne dostáva možnosť umiestnenia widgetov kdekoľvek na ploche. Bočný panel sa tak môže stať minulosťou a používateľ si prispôsobí domovské obrazovky na iPade podľa svojich predstáv.

Popritom prichádza pre tablety spoločnosti aj nový, väčší formát widgetov, ktorý poskytne ešte lepšiu funkcionalitu a viac detailných funkcií vytiahnutých z aplikácií. K tomu sa pridáva aj kategorizovanie aplikácií do Knižnice aplikácií, ktorú poznáme už z iOS 14.

Knižnica sa bude nachádzať aj v spodnom docku na obrazovke, čo môže mnohým pripomínať akési „menu“ s aplikáciami. S touto zmenou prídu aj ďalšie možnosti, ako skrývanie a manažovanie obrazoviek, ktoré sme doteraz mohli takto upravovať len v iOS 14.

Rozdelená obrazovka je omnoho pokročilejšia

Najväčšie vylepšenie číha na používateľa v multitaskingu, ktorý už nebude iba o dvoch oknách aplikácií. Vyvolanie „split view“ bude s novou vyskakovacou funkciou v hornej časti displeja omnoho jednoduchšie a následne bude možné vybrať jednotlivé appky pre rozdelenú obrazovku.

V prípade, že si používateľ takto vytvorí viacero párov aplikácií pre rozdelenú obrazovku, tie sa budú nachádzať v novej oblasti zvanej „shelf“, kde si medzi nimi môže jednoducho prepínať. Rozdelenú obrazovku bude po novom možné vytvoriť aj presunutím dvoch aplikácií na seba v menu s poslednými otvorenými appkami.

Pre uľahčenie používania iPadov zároveň Apple prináša nové klávesové skratky. Bližšie detaily k tejto novinke však nezverejnil.

Písanie poznámok naberá nový rozmer

Pri písaní poznámok v dedikovanej aplikácii od Apple pribudnú nové možnosti pre pridanie označenia iného používateľa, označovanie a vyhľadávanie poznámok podľa tagov, ako aj jednoduchší spôsob ich zdielania. S tým sa viaže aj funkcia Quick Note, ktorá poslúži pre rýchle a jednoduché zapisovanie poznámok z akéhokoľvek zdroja. Stačí, aby používateľ potiahol prstom z rohu obrazovky.

Potom sa zobrazí malé okno určené pre písanie poznámok, pričom takéto okno bude možné vyvolať aj v aplikáciách tretích strán. Poznámky si potom zapamätajú priradenie jednotlivých poznámok napríklad k webový kartám a pri prepínaní sa budú zobrazovať relevantné poznámky pre konkrétny web. Safari navyše dostalo nové zobrazenie otvorených kariet.

 

Všetky takto napísané poznámky môže používateľ prezerať jednoduchým posunutím prsta. Nové vylepšenie tejto aplikácie bude okrem iPadOS 15 dostupné aj pre nový macOS Monterey a neskôr tiež pre iPhony v iOS 15. Do nového systému pre iPady Apple ešte pridal aj vlastný prekladač Translate, ktorý jednoducho preloží aj hovorenú reč, no zároveň dokáže preložiť aj akýkoľvek text z fotografií či iných zdrojov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP