Smarthodinky Apple Watch patria k najpoužívanejším nositeľným doplnkom. Svojimi schopnosťami pritom začínajú zohrávať čoraz významnejšiu úlohu aj ako zdravotnícka pomôcka. Potom, čo hodinky Apple vďaka monitorovaniu srdcového tepu nedávno zachránili život 28-ročného mladíka, tu máme ďalší podobný prípad.

Tentoraz  je hlavnou postavou príbehu advokát Scott Killian, ktorý sa o svojom prípade rozhovoril pre portál 9To5Mac. Scott sa okrem svojej práci venuje aj športu, a to najmä boxu, aby si tak udržal popri stresujúcom zamestnaní dobré fyzické zdravie. Dbá pritom aj na prevenciu, a tak sa tesne pred dovŕšením 50. roku života rozhodol absolvovať sériu finančne náročných, ale rozsiahlych testov zameraných na jeho celkovú kondíciu.

Po absolvovaní spomínaných vyšetrení vyzeralo všetko v úplnom poriadku a nič nenasvedčovalo tomu, žeby sa mal Scott obávať zdravotných komplikácií. Veľký problém sa ale minulý mesiac predsa len objavil. Muž si v jeden novembrový večer ľahol do posteli s hodinkami Apple Watch na zápästí, ktoré využíval pravidelne počas niekoľkých dní v týždni na meranie srdcového tepu v spánku. Za týmto účelom využíval konkrétne aplikáciu Heart Watch, ktorá práve v tú noc namerala veľmi nezvyčajné hodnoty.

Zobraziť celú galériu (4)
Heart Watch / Scott Killian

Scottov tep totiž vystúpil na hodnotu 121 úderov za minútu, ktorú hodinky nikdy predtým počas spánku nezaznamenali. Apple Watch tak muža na tieto podozrivé hodnoty uprostred noci okamžite upozornili. Aj keď sa právnik necítil zle, tak sa rozhodol, že predsa len navštívi pohotovosť. Nasledovalo vyšetrenie pomocou EKG, výsledky však opäť nenaznačovali žiadne komplikácie. Doktori sa ale ešte rozhodli pre odber krvi, ktorý konečne ukázal, čo sa vlastne Scottovi stalo. Zvýšené hladiny určitých enzýmov signalizovali, že prekonal, či dokonca ešte stále prekonáva infarkt.

Všetko dobre dopadlo

Scott na základe ďalších vyšetrení absolvoval operáciu upchatých tepien a momentálne sa lieči. Podľa slov jeho doktora však všetko mohlo byť inak pokiaľ by Apple Watch neupozornili na zvýšený tep srdca a prebiehajúci infarkt. V takom prípade mohol Scott zomrieť počas spánku. Takýto nešťastný osud už pritom v minulosti postihol aj jeho starého otca. Mal vtedy len 55 rokov, takže podobný vek ako Scott.

Nenechaj si ujsť
Apple Watch zachránili život 28-ročnému mužovi len vďaka aplikácii a meraču srdcového tepu

Možnosti použitia v zdravotníctve pribúdajú

Aj tento prípad tak dokazuje, že nositeľné technológie zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu v oblasti zdravotníctva a nášho zdravia. Čo sa týka hodiniek Apple Watch tak tie získali minulý mesiac unikátnu pomôcku zameranú na zdravie, ktorú certifikovala aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Ide o remienok KardiaBand, ktorý v spolupráci s hodinkami, príslušnou aplikáciou a umelou inteligenciou monitoruje činnosť srdca.

Údaje pritom môže priamo zasielať doktorom v USA, ktorí ich tak zanalyzujú bez toho, aby pacient musel navštíviť ambulanciu. Činí sa aj samotné Apple, ktoré spolu s výskumníkmi z Univerzity Standford spustilo štúdiu zameranú na identifikáciu nepravidelných srdcových rytmov práve pomocou Apple Watch. Množstvo prípadov, kedy nositeľné technológie prispejú k záchrane života, tak snáď bude rýchlo pribúdať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom