Apple na včerajšej prezentácii predstavil novú líniu inteligentných hodiniek Watch Series 6, ktoré okrem nového procesora a ďalších vylepšení dostane aj špecifický čip s označením U1. Tomu sa však na prezentácii nevenovala žiadna pozornosť, a tak si ho väčšina fanúšikov ani len nevšimla. Na jeho prítomnosť následne upozornil až portál The Verge.

Apple zabudoval U1 čip už do minuloročných iPhonov, no aj vtedy mu na prezentácii venoval minimálnu, ba až žiadnu pozornosť. U1 čip je širokopásmový modul, vďaka ktorému môžeš nachádzať zariadenia s vysokou presnosťou ak majú takýto čip rovnako namontovaný. Aj napriek širokej škále využiteľnosti ho Apple zatiaľ limitoval len na zdieľanie fotiek medzi používateľmi iPhonov v jednej miestnosti.

Potenciál širokopásmového U1 čipu je však obrovský. V budúcnosti, ak to samozrejme implementujú výrobcovia automobilov, budú môcť zariadenia s týmto modulom slúžiť napríklad ako digitálne kľúče k odomykaniu auta. Prvý príklad sme mohli vidieť už pri predstavení iOS 14, kedy sa cez iPhone odomklo nové BMW radu 5 po facelifte.

Screenshot/YouTube/Apple

Samozrejmosťou je následne podstatne presnejšie vyhľadávanie potenciálne strateného zariadenia či rôzne vychytávky s podporovanými zariadeniami na platforme HomeKit, kde však spôsob využitia zatiaľ nebol ani len predstavený „na papieri“.

Ďalším možným využitím čipu by bolo jeho implementovanie do zatiaľ nepredstaveného príslušenstva AirTag. Internetom totiž kolujú klebety o drobných zariadeniach, ktoré dokážeš pripevniť ku ktorémukoľvek zariadeniu a pomocou aplikácie „Nájsť“ tieto drobné gadgety vyhľadať. AirTag by si tak vďaka čipu U1 dokázal vystopovať podstatne presnejšie – hovoríme tu o presnosti na centimetre.

Screenshot/Apple

Podľa oficiálnej stránky Apple je však čip dostupný len v najnovšom a najdrahšom modeli hodiniek, Apple Watch Series 6. U1 čip tak nie prítomný ani v prípade lacnejšieho variantu Apple Watch SE či minulej generácii Apple Watch Series 5.

Screenshot/Apple

Rovnakú stratégiu zvolil kalifornský gigant aj pri smartfónoch. Širokopásmový čip v prípade posledných iPhonov obsadil len do iPhonu 11, 11 Pro a 11 Pro Max, zatiaľ čo na lacnejší iPhone SE 2020 sa akosi aj napriek uvedeniu v roku 2020 pozabudlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom