Keď Apple v minulom roku predstavil svoju poslednú generáciu inteligentných hodiniek, jednou z najlepších vlastností, ktorá používateľov zaujala, bolo meranie činnosti srdca prostredníctvom EKG. Dlhý čas bola táto funkcia obmedzená iba na pár vybraných krajín, pričom prednedávnom prišla aj do Európy, no nás doteraz obišla. Majitelia hodiniek Apple Watch Series 4 už môžu využiť dlho očakávané EKG, ktoré Apple sprístupnil v najnovšej aktualizácii aj na Slovensku. 

Doteraz jediným spôsobom ako využiť funkciu merania činnosti srdca cez EKG v hodinkách Apple Watch Series 4 bola kúpa hodiniek v krajinách, kde bola táto možnosť povolená. Jedným z riešením bola objednávka z USA, no tomu je teraz definitívny koniec. Apple totiž vydal nové aktualizácie pre iPhony a svoje hodinky, ktoré EKG prinášajú aj na Slovensko a do susedného Česka.

Ospevované EKG je oficiálne na Slovensku

Elektrokardiogram dokáže zaznamenávať činnosť srdca a podľa výsledkov vyhodnocuje jeho rytmus. Používatelia s najnovším modelom hodiniek od Apple na zápästiach doteraz len ticho závideli, pretože EKG nebolo v našej krajine dostupné. To teraz mení aktualizácia na watchOS 5.2.1, ktorá umožňuje využiť dvojicu snímačov na zadnej stene hodiniek aj na Slovensku. Podmienkou pre nastavenie EKG je tiež aktualizovanie iPhonu na najnovší iOS 12.3.

Po úspešnom aktualizovaní oboch zariadení môžeme EKG nastaviť v aplikácii Zdravie, kde sa v Zdravotných dátach dostaneme k tejto možnosti. Prvotné nastavenie zahŕňa vyplnenie dátumu narodenia a prvé meranie činnosti srdca. Každý záznam trvá 30 sekúnd, počas ktorých je potrebné v pokoji držať prst na korunke Digital Crown. Po zaznamenaní výsledkov merania sa v hodinkách a aplikácii Zdravie zobrazia výsledky.

Nenechaj si ujsť
EKG v Apple Watch sa už dostalo aj do Európy a okamžite pomohlo používateľovi diagnostikovať vážnu arytmiu srdca

Hodinky dokážu vďaka EKG indikovať sínusový rytmus, fibriláciu predsiení a nízku alebo vysokú srdcovú frekvenciu. Pokiaľ nie sú výsledky v poriadku, používateľ by mal neodkladne navštíviť svojho lekára. Hoci ide o výborný spôsob pre overenie činnosti srdca, EKG v Apple Watch Series 4 nedokáže odhaliť mŕtvicu, infarkt alebo ďalšie vážnejšie srdcové problémy.

Zobraziť celú galériu (5)
Matúš Mitro/FonTech

Túto funkciu sme si vyskúšali aj my v redakcii a musíme jednoznačne potvrdiť, že ide skvelú možnosť pre kontrolu činnosti srda. Je pravdou, že profesionálne EKG dokáže identifikovať srdcové vady s vyššou presnosťou než to v hodinkách od Apple, no takýmto spôsobom môžu používatelia odhaliť prípadné problémy aj bez návštevy lekára.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP