Spoločnosť TSMC porazila Samsung v súťaži o to, kto bude nový výrobcom procesorov pre spoločnosť Apple. Apple sa tak pridáva k ďalším 40 zákazníkom, pre ktorých TSMC vyrába čipy.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Obe spoločnosti, TSMC aj Samsung, dostali od Apple za úlohu vyrobiť ich nový čip, či už spoločne, alebo každý zvlášť. Spoločnosti sa rozhodli pre tú druhú možnosť a Samsung tento súboj prehral. TSMC bude teda výhradným výrobcom procesoru A12, ktorý sa objaví v budúcoročných modeloch iPhonu.

Zobraziť celú galériu (4)
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

7 nm technológia, vyšší výkon, nižšia spotreba

Známych je aj pár kľúčových vlastností nového procesora A12. Ten bude teda vyrábaný 7 nm technológiou. TSMC rozhodne má skúsenosti potrebné pre výrobu takýchto procesorov a na spoločnosť sa spolieha aj ďalších 40 zákazníkov, pre ktorých bude čipsety s týmto výrobným procesom produkovať. Sme zvedaví, o koľko vyšší výkon a nižšiu spotrebu reálne tento nový čip prinesie. Minuloročný procesor A11 má totižto oproti predchodcovi o 25 % výkonnejšie jadrá. Ten takisto vyrábala spoločnosť TSMC, avšak 10 nm výrobným procesom.

Veľké plány do budúcna

Týmto víťazstvom však TSMC nekončí. V tlaku na Samsung plánuje pokračovať. Spoločnosť stále pracuje na vývoji 5 nm a dokonca aj 3 nm procesorov. Fabrika na výrobu procesorov s 5 nm technológiou by mala byť postavená už v roku 2019, a to v jeho prvej polovici. Výrobu 3 nm procesorov zasa plánujú niekedy na rok 2020. Samsung tu má teda veľmi silného konkurenta aj do budúcich čias, čo je rozhodne dobré.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
0%
O autorovi
Mário Šimovič
Som mladý chalan, predovšetkým sa venujem aplikovanej informatike a programovaniu, ale taktiež sa zaujímam o technické novinky zo sveta a hudbu. Takisto rád skúšam nové zariadenia a značky z čínskeho trhu.