Apple na dnešnej konferencii WWDC 2020 priniesol viacero noviniek, vrátane nového iOS 14 či watchOS 7, avšak spoločnosť odhalila aj novú verziu systému macOS, ktorý prináša významné zmeny v dizajne a aplikáciách. Najväčšou zmenou a novinkou je však predstavenia vlastných procesorov Apple Silicon, ktoré nahradia v budúcich počítačoch Mac čipy od Intelu.

Najväčšia aktualizácia od čias macOS X

Vzhľadom na aktuálnu situáciu s pandémiou koronavírusu bol Apple prinútený konferenciu WWDC usporiadať bez hostí, avšak z amfiteátru Steva Jobsa prišlo aj tak množstvo noviniek, medzi ktoré patrí aj nový macOS 11.0 pomenovaný kódovým označením Big Sur.

Ten prináša do systému veľké zmeny týkajúce sa nielen dizajnu, ale aj všetkých natívnych aplikácií. Apple túto verziu označuje ako najväčšiu aktualizáciu od čias macOS X. Čo sa dizajnu týka, Apple sa s macOS Big Sur snaží viac priblížiť k mobilným operačným systémom a vzhľad novej verzie sa tak viac podobá na nový iOS a iPadOS.

Zobraziť celú galériu (17)
Nový iOS 14 je poriadnou zmenou, Apple

Big Sur má nový vzhľad spodnej lišty, znemené ikony aplikácií a vylepšené používateľské rozhranie pre aplikácie ako Fotky, Poznámky a Mail. V macOS je odteraz k dispozícii aj ovládacie centrum známe z iOS / iPadOS, ktoré umožňuje meniť jas displeja, tmavý režim či ovládať hudbu.

Widgety sa dočkali veľkých aktualizácii v iOS 14 aj watchOS 7 a výnimkou nie je ani nový macOS Big Sur. Prispôsobiť si tak môžeš nové widgety hodín či poznámok a následne ich pridať do úplne vynoveného centra upozornení.

K dispozícii je aj nová verzia aplikácie Mapy, ktorá prináša novinky z aplikácie v iOS 14, vrátane špeciálnych sprievodcov či máp interiéru.

Safari ako najrýchlejší prehliadač sveta

Pokiaľ patríš medzi používateľov Safari, táto správa ťa určite poteší. Prehliadač od Apple totiž podľa spoločnosti dostáva najväčšiu aktualizáciu od svojho prvého uvedenia na trh. Americký gigant tvrdí, že Safari je až o 50 % rýchlejší než konkurenčný Google Chrome pokiaľ ide o rýchlosť načítavania stránok.

K dispozícii je nová funkcia hlásenia o ochrane osobných údajov, ktorá umožňuje používateľom vidieť, ako webové stránky spracovávajú ich údaje.

Apple tiež uľahčí vývojárom priniesť do Safari rôzne rozšírenia, nad ktorými budú mať podľa slov spoločnosti používatelia väčšiu kontrolu v porovnaní s ostatnými prehliadačmi.

Na rozdiel od konkurenčných prehliadačov totiž Safari umožní prispôsobiť stránky, na ktorých sa rozšírenia zobrazujú a tiež jednoducho povoliť či zakázať ich fungovanie aj na určité obdobie. 

Historický deň – Apple zavádza vlastné procesory

Apple sa dnes odhodlal na veľký krok, ktorý CEO Tim Cook nazval ako „historickým dňom pre Mac“. Spoločnosť totiž oficiálne opúšťa Intel a prechádza na výrobu svojich vlastných procesorov v počítačoch.

Tento projekt nazval americký gigant Apple Silicon, pričom sústredí sa na vývoj výkonných a a energeticky efektívnych procesorov, ktoré budú poháňať budúce Macy.

Tieto procesory dostanú hlbokú integráciu s macOS Big Sur a vývojári mať k dispozícii všetko, čo potrebujú na aktualizáciu svojich aplikácií tak, aby mohli pracovať na nových čipoch spoločnosti.

Apple sa však chce ubezpečiť, že na nových Macoch budú môcť bežať všetky existujúce aplikácie a tak bude macOS Big Sur obsahovať aj novú verziu dynamického prekladača Rosetta 2, ktorý automaticky „preloží“ aplikácie počas inštalácie. To znamená, že aj keby vývojári svoje aplikácie úplne neaktualizovali, mali by stále fungovať bez úprav.

Spoločnosť tiež predstavila vývojovú súpravu Developer Transition Kit, ktorá pomôže vývojárom pri aktualizácii svojich aplikácií, pričom pré jednotky začne dodávať už tento týždeň.

Vybrané spoločnosti, ako napríklad Microsoft či Adobe už priniesli aktualizácie pre svoje aplikácie Office a Creative Cloud, pričom počas konferencie sme boli svedkami plynulej ukážky aplikácií Lightroom a Photoshop bežiaci na nových procesoroch.

Čo sa aplikácií od Apple týka, tie už môžu na čipoch Apple Silicon bežať všetky bez výnimky. Drvivá väčšina vývojárov je tiež schopná svoje aplikácie aktualizovať behom niekoľkých dní.

Doležité tiež je, že na počítačoch s procesormi Apple Silicon sa budú dať spustiť aj aplikácie zo systémov iOS a iPadOS, čo prinesie ešte hlbšiu integráciu medzi operačnými systémami Applu.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP