Situácia vo svete sa kvôli šíriacemu koronavírusu zhoršuje. Krajiny zavádzajú rôzne opatrenia a celkový dopad pociťuje aj ekonomika. Zrušili sa mnohé podujatia a konferencie, pričom ďalší odklad môže zvažovať aj Apple.

Nové modely spoločnosti sme mali aj tento rok vidieť už tradične v septembri, avšak kvôli momentálnej kríze môže dôjsť k oneskoreniu. Apple si totiž myslí, že ľudia nebudú mať kvôli koronavírusu o nové iPhony 12 záujem a nebudú mať ani dostatok peňazí, aby si mohli niektorý model z novej línie dovoliť, tvrdí správa z portálu Nikkei Asian Review.

Globálna pandémia koronavírusu už spôsobila mnohé škody aj v oblasti ekonomiky firiem a štátov, ktoré boli týmto novým vírusovým ochorením zasiahnuté. Možné následky tejto krízy vníma aj jeden z najväčších hráčov v segmente smartfónov, Apple.

Spoločnosť už v tomto roku predstavila novú generáciu iPadu Pro a očakáva sa aj debut „lacného“ iPhonu, ktorý by mohol podľa doterajších správ prísť už v najbližších dňoch alebo týždňoch.

Apple sa obáva slabého dopytu

Najväčším predstavením pre fanúšikov spoločnosti je však septembrový event, na ktorom Apple tradične predstavuje viacero nových produktov, vrátane iPhonov. Tento rok mal byť podľa mnohých odhadov výnimočný.

Spoločnosť mala predstaviť novú generáciu smartfónov, ktoré by priniesli najväčšie zmeny za posledné roky, vrátane podpory 5G. Ako však poznáme Apple, za takýto kus techniky by si zrejme opäť vypýtal poriadne mastnú sumu. A práve tu nastáva problém.

Screenshot/EverythingApplePro/YouTube

Nenechaj si ujsť
Kráľovský marketing Apple: Procesor v novom iPade Pro je len „odomknutým“ modelom spred 2 rokov

Gigant sa totiž obáva, že aktuálna situácia vo svete bude mať dopad aj na ekonomickú stránku jeho zákazníkov aj o pol roka a mnohí nebudú mať kvôli kríze „náladu“ kupovať nové iPhony alebo nebudú mať ani dosť peňazí na to, aby si niektorý z nových modelov mohli dovoliť.

Z toho dôvodu má podľa doterajších správ zvažovať, že odloží premiéru nových smartfónov. Ďalším problémom má byť dodávateľský reťazec.

Dodávatelia opäť znižujú výrobu

Jeden z dodávateľov Applu pritom nedávno potvrdil, že aj objednávky spoločnosti sa v marci znížili o 18 % v porovnaní s minulým rokom, informuje Reuters. Dokonca mala byť odložená aj výroba nového 5G iPhonu.

V Číne však mnohí výrobcovia začali po zmiernení situácie s koronavírusom fungovať, avšak momentálne dodávatelia Applu síce nemusia pociťovať nedostatok výrobnej kapacity, ale miesto toho pozerajú na dopyt po zariadeniach na kľúčových trhoch v Európe a USA.

Situácia mala ovplyvniť aj jedného z výrobcov displejov pre iPhony. Ten pôvodne plánoval vyrobiť tento rok až 70 miliónov obrazoviek, no kvôli kríze má plánovať zníženie produkcie na 58 miliónov kusov. Rovnako tak má znížiť aj počet zamestnancov. Apple sa však k tomuto redukovaniu výroby displejov nevyjadril.

Spoločnosť si je vedomá, že jej nové iPhony nebudú lacné a obzvlášť drahá by mala byť verzia s 5G. Kvôli vyššie spomínaným problémom by teda nebolo veľkým prekvapením, ak by debut novej línie iPhonov 12 odložila na neskôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom