Pred pár dňami sme sa dočkali neočakávaného prekvapenia v podobe nového tabletu od Apple, ktorý nesie prívlastok „Pro“ a má nahradiť predošlý model. V porovnaní s ním dostal viacero vylepšení, pričom výrobca dáva dôraz aj na výkonnejší čip A12Z Bionic, ktorý má poskytovať ešte viac výkonu. Hoci sú čísla v benchmarkoch vysoké a fanúšikovia sa mohli tomuto kroku potešiť, nie je všetko tak, ako si myslíme.

Apple mal v novom iPade Pro využiť starší procesor a odomknúť jadro GPU, čím zvýšil výkon tabletu. Údajne rovnaký procesor potom premenoval na A12Z Bionic, informuje Notebookcheck. Nový iPad Pro spoločnosť predstavila bez akýkoľvek okolkov a predošlého upozornenia. Jednoducho sa na oficiálnej stránke Apple objavil tablet, ktorý dostal vylepšenia v rôznych smeroch.

Tým najviditeľnejším je samozrejme fotoaparát, ktorý tentokrát prichádza v duálnej zostave so širokouhlým a ultraširokouhlým objektívom. Dvojicu dopĺňa ešte špeciálny LIDAR senzor pre účely AR, teda rozšírenej reality.

Nenechaj si ujsť
Nový iPad Pro je na svete. Poskytuje ohromný výkon a unikátnu klávesnicu

Apple si uľahčil prácu. V novom iPade Pro využil odomknutý procesor spred 2 rokov

Aby však nový tablet lepšie zvládal náročnejšie úlohy, Apple avizoval, že doň vložil nový čip A12Z Bionic, ktorý má vyšší výkon ako jeho predchodca. A skutočne to potvrdili aj benchmarkové testy, v ktorých nový iPad Pro pre rok 2020 obstál viac než na výbornú. Rozdiel medzi A12Z Bionic a A12X Bionic je najmä v počte jadier grafického procesora. Kým starší čip mal v tomto smere 7 jadier, tento „nový“ kremík prichádza s 8 jadrami.

Apple

Aj to jedno jadro spraví dosť na to, aby zvýšilo výkon pri aplikáciách ako je napríklad práve rozšírená realita a grafické procesy. V skutočnosti však mal Apple využiť práve spomínaný čip A12X Bionic, ktorý bol aj v iPade Pro pred 2 rokmi a odomknúť jedno doteraz zamknuté jadro GPU. Spoločnosť si tak zrejme uvedomila, že môže na trh priniesť výkonnejší iPad Pro s vyšším výkonom aj bez toho, aby musela navrhovať zbrusu nový procesor.

Apple

V konečnom dôsledku si týmto spôsobom tablet po stránke grafického výkonu polepšil oproti predchodcovi len o zhruba 5 až 7 %, informuje iPhonehacks. Zrejme aj preto Apple výrazne ani neupravil samotný dizajn zariadenia, ktoré je okrem fotoaparátu totožné s doterajším modelom.

Nie je však jasné, prečo radšej spoločnosť nevyužila novší čip A13 Bionic, ktorý nájdeme v nových iPhonoch alebo nepresedlala rovno na čip, ktorý by mal byť zdrojom výkonu pre tohtoročné Apple smartfóny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom