Policajné zložky pri vyšetrovaní rôznych prípadov s obľubou nahliadajú do smartfónov zložincov, alebo obetí. Cenné informácie z týchto zariadení im môžu dopomôcť k úspešnému riešeniu, no prácu im často sťažuje zabezpečenie iPhonov. Smartfóny od Apple sa pýšia vyššou bezpečnosťou ako otvorený Android, no aby spoločnosť viac zabezpečila dáta, prináša nový a ešte bezpečnejší iOS 11.4.1.

Po niekoľkých prípadoch, kedy chceli federálne úrady prelomiť ochranu iPhonov, žiadala FBI od Apple, aby vyvinul nástroj, ktorý otvorí vyšetrovateľom „zadné dvierka“ do systému. Túto požiadavku však spoločnosť odmietla, kvôli obavám, že by sa takýto prostriedok dostal do nesprávnych rúk a ohrozil bezpečnosť miliónov používateľov. Ochranu ich dát v zariadeniach so systémom iOS navyše teraz ešte viac zdokonaľuje nová aktualizácia.

Ešte bezpečnejší iOS potrápi hackerov, ale aj FBI

Apple len prednedávnom vydal novú verziu iOS 11.4.1. Tá so sebou prináša najmä opravy chýb funkcií pre nájdenie slúchadiel AirPods a synchronizovanie burzových účtov. Okrem týchto vylepšení však aktualizácia prináša aj jednu zásadnú možnosť. Vďaka jej prítomnosti budú mať federálni vyšetrovatelia, ktorí chcú prelomiť ochranu iPhonov, svoju prácu ešte zložitejšiu. Používatelia si tak po inštalácii novej verzie iOS 11.4.1 môžu nájsť v nastaveniach pod záložkou Face ID a kód, alebo Touch ID a kód, funkciu „USB Príslušenstvo“.

Nenechaj si ujsť
13 najväčších zmien v iOS 12, ktoré urobia tvoj iPhone oveľa lepším smartfónom

Práve táto možnosť sa pričiňuje k vyššej bezpečnosti systému pred prelomením ochrany pripojením zariadení cez USB. V základnom nastavení je táto funkcia vypnutá. To znamená, že po hodine od zablokovania iPhonu nebude možné k nemu pripojiť žiadne zariadenia cez USB port. Vďaka tomu tak budú pri pokuse o prelomenie ochrany systému vyradené aj nástroje ako GrayKey. V prípade, že by chcel používateľ využívať zariadenia aj po hodine od zablokovania obrazovky iPhonu, stačí túto možnosť aktivovať. Pre vyššiu bezpečnosť by však mala byť aj naďalej vypnutá.

Neustále vylepšujeme bezpečnostnú ochranu v každom Apple produkte, aby sme pomohli používateľom brániť sa pred útočníkmi, hackermi, zlodejmi totožnosti a narušením ich osobných dát. Máme rešpekt voči presadzovaniu práva. Naše bezpečnostné vylepšenia sme nenavrhli preto, aby sme vyšetrovateľom sťažili úsilie vykonávať ich prácu.“ – oficiálne vyjadrenie Applu.

Táto nová funkcia tak posilňuje bezpečnosť systému iOS. Mnohí používatelia sa už tešia na vydanie oficiálnej verzie iOS 12, ktorá prinesie ešte viac nových možností. Apple sa pri jeho vývoji zameral najmä na zlepšenie výkonu starších iPhonov a priniesol aj viac rozšírenej reality, no zisťuje tiež intenzitu používania smartfónov, o čom bude používateľov priamo informovať.

Vďaka tomu zlepší ich digitálny život. Spoločnosť dokonca už vydala aj prvú verejnú beta verziu iOS 12, ktorú si môže nainštalovať každý. Do oficiálneho vydania tohto systému si však ešte budeme musieť počkať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom