Prvé zmienky o novom operačnom systéme iOS 12 sa začali objavovať už pred pár týždňami. Presne 4. júna Apple počas konferencie WWDC 2018 svetu predstavil všetky novinky, ktoré táto verzia prinesie, no vtedy ju verejnosti nesprístupnil. Po niekoľkých týždňoch testovania vývojármi si môžu beta verziu iOS 12 skúsiť aj bežní používatelia, ktorí majú možnosť si ju stiahnuť do svojich zariadení.

Na nové funkcie a možnosti operačného systému iOS 12 sa tešili fanúšikovia Apple už dlhé týždne. Po predstavení novej verzie sa tá dostala do rúk najprv skúsenejším vývojárom, ktorí mohli okúsiť všetky novinky. Spoločnosť priniesla v tomto operačnom systéme hneď niekoľko zásadných vylepšení, ktorými chce ešte viac zdokonaliť používateľské skúsenosti.

iOS 12 prichádza k používateľom v prvej verejnej beta verzii

Najväčšie zmeny v iOS 12 postrehnú používatelia po výkonovej stránke, kde sa Apple snažil zvýšiť výkon všetkých podporovaných zariadení. Používanie fotoaparátu, písanie na klávesnici, či otváranie aplikácií tak bude s týmto novým systémom rýchlejšie až o niekoľko desiatok percent. Vylepšení je viac než dosť, pričom sa dostalo aj na väčšie uplatnenie rozšírenej reality. Teraz si tieto nové možnosti, aj keď s istými nedostatkami, môžu vyskúšať aj bežní používatelia v prvej verejnej beta verzii iOS 12.

Zobraziť celú galériu (0)
EverythingApplePro/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nový iOS 12 sa zameriava na výkon a rozšírenú realitu

Pred inštaláciou tohto nového systému je však potrebné svoje zariadenie zálohovať v iTunes. Jedná sa totiž o beta verziu a nie všetko musí fungovať podľa predstáv používateľov, ktorí sa po zálohe môžu kedykoľvek vrátiť k systému iOS 11.4. Detailný postup, ako získať verejnú betu systému iOS 12, alebo sa vrátiť späť k iOS 11.4, nájdeš v nasledujúcich riadkoch.

Pred inštaláciou treba byť opatrný

Keďže ide o testovaciu verziu pre verejnosť, nie všetky funkcie musia fungovať spoľahlivo. Používateľ tak môže naraziť aj na „bugy“. S takýmito nedostatkami však treba počítať.

Postup pre inštaláciu iOS 12 vo verejnej beta verzii:

 • Zálohovať zariadenie prostredníctvom iTunes
 • Prejsť na stránku beta verzie systému iOS 12
 • Stiahnuť profil prostredníctvom vybraného zariadenia
 • Skontrolovať dostupnosť a stiahnuť beta verziu iOS 12 v záložke aktualizácií
 • iPhone, iPad a iPod Touch po stiahnutí nainštalujú nový systém a reštartujú sa
 • Po načítaní už bude tvoje zariadenie fungovať s prvou verejnou betou systému iOS 12

Tí, ktorí by si používanie beta verzie systému iOS 12 rozmysleli a chceli sa vrátiť späť k iOS 11.4, môžu využiť nasledujúci návod.

Postup pre návrat k iOS 11.4 z verejnej bety iOS 12:

 • Pripojiť zariadenie k počítaču a spustiť iTunes
 • Spustiť zariadenie v recovery móde:
  • Pre iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X stačí rýchlo stlačiť a uvoľniť tlačidlo pre pridávanie hlasitosti, pre zníženie hlasitosti a následne stlačiť tlačidlo napájania, kým sa neobjaví obrazovka pre recovery režim.
  • Pre iPhone 6S, alebo staršie modely, tablet iPad, alebo iPodu Touch je potrebné súčasne stlačiť tlačidlo napájania a domovské tlačidlo pod obrazovkou. Tlačidlá je potrebné držať súčasne stlačené, kým sa neobjaví obrazovka recovery módu.
  • Pre iPhone 7 a 7 Plus je potrebné súčasne stlačiť tlačidlo napájania a tlačidlo zníženia hlasitosti a držať ich, kým sa neobjaví recovery mód.
 • Aplikácia iTunes potom vyzve používateľa pre obnovenie systému zariadenia a resetovanie na továrenské nastavenia.
 • Po obnovení systému iOS 11.4 sa stačí prihlásiť pomocou Apple ID a obnoviť z iTunes zvyšok zálohy.

Pred každou inštaláciou novej verzie systému je potrebné si starý systém zálohovať pre prípad, ak by sa objavili nejaké komplikácie. Používateľ sa tým vyhne nepríjemnej situácii, kedy by mohol prísť o svoje drahocenné dáta. Zálohovanie pritom trvá len malú chvíľu, no zbieranie pôvodných kontaktov, či aplikácií je rozhodne zdĺhavejšie. Preto je vhodné uložiť svoj aktuálny systém v zálohe najmä, ak sa niekto chystá inštalovať novú beta verziu. Vyskúšal si už iOS 12 v prvej verejnej bete na svojom zariadení?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom